Antibakterinės medžiagos - ar jos „tik" naikina bakterijas?

Nuolat kyla diskusijos apie antibakterines medžiagas ir jų naudojimą kasdieninėse prekėse nuo dantų pastos, rankų plovimo skysčio iki kojinių. Ar kasdieninėje buityje reikalingos šios medžiagos ir ar tikrai jos „tik” sunaikina pavojingas bakterijas?

Amerikos Arizonos universiteto mokslininkai paskelbė publikaciją apie antibakterinių medžiagų, tokių kaip triklozanas ir triklorkarbanas, aptikimą nėščių moterų šlapime bei vaisiaus virkštelėje. Triklozano buvo rasta visuose tirtuose šlapimo mėginiuose, o taip pat ir pusėje visų virkštelės kraujo mėginių, iš kurių daugelyje taip pat buvo rasta ir triklorkarbanas. Šie rezultatai rodo, kad dar negimęs vaisius yra veikiamas šių cheminių medžiagų.

Tai verčia susimąstyti, nes triklozanas siejamas su rimtais sveikatos padariniais, tokiais kaip vėžys, endokrininės sistemos veiklos sutrikdymu, toksiniu poveikiu kepenims, sumažėjusiu vaisingumu, raumenų pažeidimais, atsparumu antibiotikams ir vystymosi trūkumais, tokiais kaip kaulų apsigimimais, nereguliariu kaukolės masyvo augimu, mažesniu vaisiaus svoriu. Šiuo tyrimu mokslininkai nesiekė susieti antibakterinių medžiagų naudojimo su embriono pažeidimais, tačiau įrodyti, kad dar negimęs vaisius, jautriausiu savo vystymosi periodu, patiria šių chemikalų poveikį gimdoje.

Šie tyrimai turėtų būti aiškus pavojaus signalas besilaukiančioms moterims, kuomet jos renkasi muilą, dantų pastą ar kitas plataus vattojimo prekes su antibakterinėmis medžiagomis.

Tradiciniu (populiariuoju) požiūriu – gaminys yra saugus, kol nėra įrodymų apie jo žalą sveikatai ar aplinkai. Tačiau reikia vadovautis ir atsargumo principu – vengti to, kas galimai gali būti nesaugu, kol nebus pakankamų įrodymų, kad mežiaga yra saugi arba nesaugi. Būtent, kalbant apie triklozano ir triklorkarbano naudojimą produktuose ir jų saugumą patikimų duomenų nėra. Tad nesvarbu, ar jūs laukiatės ar ne – reiktų vengti šių medžiagų.

Patariame skaityti etiketes ir nesirinkti dantų pastos, muilo ar kitų priežiūros priemonių ir buities prekių su antibakterinėmis medžiagomis (agl. triclosan, triclocarbon). Rankų dezinfekavimui pakanka papraščiausio muilo ir vandens – jie taip pat gerai pašalina mikrobus nuo rankų. Tad, pagalvokite, prieš perkant ar verta rizikuoti savo ir savo vaikų sveikata.

Parengta pagal:

Wombmates: What You Need To Know About Antibacterials & Your Baby

http://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/newsreleases/2014/august/pregnant-women-and-fetuses-exposed-to-antibacterial-compounds-face-potential-health-risks.html

http://pagalvok.lt informaciją