Ar būsime apsaugoti nuo endokrininę sistemą trikdančių medžiagų?

Pasaulyje naudojama daugiau nei 100 000 cheminių medžiagų, dėl to kyla didelis iššūkis, kaip atskirti tas, kurios kelia grėsmę žmogui ir gamtai. Endokrininę sistemą trikdančios (trump. EDC) medžiagos paskutiniais metais susilaukia daug dėmesio Europos Sąjungoje, JAV ir kitose šalyse.

Kaip nustatyti chemines medžiagas, kurios trikdo endokrininę sistemą? Gali atrodyti, kad tai nesudėtinga užduotis, tačiau yra kitaip. Pavyzdžiui, JAV Aplinkos apsaugos agentūra 20 metų kūrė ir įgyvendino Endokrininę sistemą trikdančių medžiagų tyrimo programą. Nepaisant 100 milijonų išleistų dolerių, tik 52 cheminės medžiagos buvo ištirtos ir kol kas nepatvirtinta, jog kuri nors trikdo endokrininę sistemą. Atrodytų, jog tai geros naujienos, tačiau anot ekspertų iš Endokrininių medžiagų draugijos, pirmaujančios jų tyrimuose, labiau panašu į tai, kad programos metodai nepakankami tokiam vertinimui. Daugiau nei 1000 cheminių medžiagų JAV jau yra identifikuota kaip galimai trikdančios hormonų veiklą, tačiau įvertinti jų poveikį pagal minėtą programą, prireiktų 300 metų.

Beveik po 3 metų vėlavimo Europos Komisijos eurokomisaras sveikatai ir maisto produktų saugumui Vytenis Andriukaitis pristatė dokumentus, išdėstančius kriterijus, reikalingus priskirti cheminę medžiagą kaip ardančią endokrininę sistemą. Šie kriterijai reikalingi norint imtis priemonių prieš kai kuriuos vėžio tipus, kovoje su diabetu ar nevaisingumu.

Visgi ilgai laukti siūlomi kriterijai nuvylė daugybę organizacijų atstovų ir mokslininkų, kurie siekia apsaugoti žmonių ir gyvūnų sveikatą bei aplinką. Europos Komisija siūlo EDC medžiagas identifikuoti remiantis itin dideliu kiekiu mokslinių įrodymų. Tokiu būdu bus įmanoma nustatyti tik mažą dalį medžiagų, keliančių grėsmę sveikatai ir aplinkai. Pavyzdžiui, bisfenolis A, kuris plačiai pripažįstamas kaip EDC medžiaga pagal naująją sistemą nebūtų taip klasifikuojamas.

Taip pat siūlomuose kriterijuose identifikavimo, vertinimo ir mokslinių duomenų integravimo  procesai yra painūs ir suteikia privilegijas tam tikram duomenų tipui, kurių negalima tinkamai naudoti teisiniuose EDC identifikavimo procesuose.

„Tai, ką pasiūlė Europos Komisija neapsaugos nuo ligų susijusių su endokrininę sistemą ardančiomis medžiagomis. Reikalavimai labai griežti, įrodymų kiekis toks didelis, kad mes patirsime daug žalos sveikatai, kol šių medžiagų bus atsisakyta. Įstatymai reikalauja, jog neigiamą poveikį sveikatai turinčios EDC medžiagos būtų uždraustos, tačiau tas nebus įgyvendinta“, – teigia Lisette van Vliet, Sveikatos ir aplinkosaugos aljanso vyriausioji politikos pareigūnė.

Siūloma integruoti sėkmingą praktiką, kuomet cheminės medžiagos klasifikuojamos į kategorijas, pavyzdžiui, „žinoma“, „įtariama“ ir „potenciali“ endokrininę sistemą ardanti medžiaga. Tai yra įgyvendinta kancerogeninių medžiagų atveju (sukeliančių vėžį). Tokiu būdu būtų leidžiama uždrausti medžiagas, kurios gali sukelti neigiamą poveikį sveikatai ir ne tik tas, kurios yra įrodyta, jog turi neigiamą poveikį.

Šalių narių kompetentingų institucijų atstovų balsavimas dėl kriterijų identifikuojant EDC medžiagas vyks rugsėjo 21 dieną.

Europos Komisijos siūlomi EDC medžiagų identifikavimo kriterijai.

Atviras mokslininkų laiškas eurokomisarui Vyteniui Andriukaičiui.

Parengta pagal:

http://www.environmentalhealthnews.org/

http://www.env-health.org/