Ar ekonomiškai apsimoka sveikatai žalingas medžiagas pakeisti mažiau pavojingomis?

Į šį klausimą dauguma cheminės pramonės gamintojų griežai atsakys: „NE!”, nes daugelis šių medžiagų leidžia atpiginti gaminius, suteikia patrauklių savybių, todėl gamintojai vengia atsisakyti juos naudoti. Tačiau naujausi moksliniai tyrimai atskleidžia teigiamą tokių pakeitimų pusę – tai apsimoka finansiškai.

Šiandien jau gausu įrodymų, kad bisfenolis A – tai cheminė medžiaga, sietina su tokiomis sveikatos probemomis  kaip nutukimas, širdies ligos, krūties, prostatos vėžys, diabetas, vaisingumo problemos, smegenų vystymosi sutrikdymas. Nuo 2011 m. Europos Sąjungoje draudžiama bisfenolį A naudoti kūdikių buteliukuose, tačiau iki šiol jo galima rasti kitose maisto pakuotėse, (pvz., vidinėje konservų dėžučių pusėje, plastiko pakuotės sudėtyje), iš kurių, naudojant maistą, bisfenolis A taip pat gali patekti į žmogaus organizmą.

Bisfenolio A formulė http://business-ethics.com/2010/10/02/1342-bpa-exposure-in-plastics/

Bisfenolio A formulė
http://business-ethics.com/2010/10/02/1342-bpa-exposure-in-plastics/

JAV atliktų tyrimų duomenimis, pakeitus bisfenolį A maisto pakuotėse, vaikų nutukimo atvejų galėtų sumažėti daugiau nei 6236, o  naujai pasireiškiančių širdies ligų – net 60% (22350 atvejų). Tai per metus leistų sutaupyti 74 milijardus dolerių JAV mokesčių mokėtojų pinigų.

Taip pat žinomas kitas faktas – 1976 metais uždraudus benzine naudoti šviną, nuo 1980 metų pavyko sutaupyti 3 000 000 000 000 dolerių socialinėms išlaidoms (nors, kaip galite spėti, energetikos pramonė ypač priešinosi šiam pakeitimui).

Resiumė būtų paprastas – GRIEŽTI CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ TEISĖS AKTAI YRA VEIKSMINGI – žmonės rečiau serga, įgyvendinti šiuos teisės aktus kainuoja mažiau, nei faktiškai patiriama išlaidų. Turėtume nebijoti drąsių sprendimų ir savo veiksmais raginti politikus ryžtingiau veikti. Jau dabar kiekvienas galime naudotis savo TEISE ir prekybos vietose klausti dėl naudojamų kasdienių produktų sudėties.  Plačiau apie tai – kitose mūsų naujienose.

Šaltiniai:

Nuotraukos autorius Andrius Ufartas/BFL © Baltijos fotografijos linija