Briuselyje diskutuojama apie endokrininę sistemą veikiančias medžiagas

Ar galite pakenkti sau šildydami vakarykštį maistą plastikiniame indelyje? Šiuo ir panašiais klausimais trečiadienį Briuselyje buvo susirinkę mokslininkai, nevyriausybinių organizacijų bei ES valstybių atstovai. Susirinkime buvo diskutuojama ar tokios priemonės, kaip pakavimo plėvelė ir dantų pasta, dėl gamybos procesuose naudojamų medžiagų gali būti pavojingos sveikatai.

Vartotojų organizacijos ir kai kurie mokslininkai įsitikinę, kad reikia nerimauti dėl endokrininę sistemą veikiančių medžiagų. Endokrininę sistemą veikiančios medžiagos mūsų organizmą gali veikti įvairiausiais būdais: didinti tam tikrų hormonų gamybą, tuo pačiu slopinti kitų veiklą, imituoti hormonus, kištis į hormonų signalines funkcijas, įtakoti ankstyvą lastelių žūtį, kauptis organuose, kurie gamina hormonus.

Susirinkti Briuselyje mokslo žmonėms ir valdžios atstovams pagrindą sudarė, prieš dvejus metus paskelbtos Pasaulinės Sveikatos Organizacijos (PSO) ir Jungtinių Tautų Aplinkosaugos Programos ataskaitos apie endokrininę sistemą veikiančias medžiagas. PSO paskelbtoje ataiskaitoje endokrininę sistemą ardančios medžiagos siejamos su poveikiu vaikų nervų sistemai, moterų ir vyrų reprodukcinėms sistemoms ir kitomis ligomis. Pasak PSO, endokrininę sistemą veikiančios medžiagos į organizmą patenka per maistą, dulkes ir vandenį, taip pat per oro daleles ir odą.

Šiais metais pakelbtoje ne pelno siekiančios organizacijos – HEAL (angl. Health and Environment Alliance) ataskaitoje teigiama, kad EDC sukeliamos endokrininės sistemos ligos Europos Sąjungai kainuoja daugiau nei 31 bilijoną eurų kiekvienais metais.

Susitikimo išvadų dar laukiame, o kol jos bus paskelbtos, norime priminti, kad nekaitintumėte plastikinės pakuotės, rinktumėtės maisto produktus be pesticidų bei venkite plastiko pažymėto  3,6 ir 7 skaitmenimis.

Parengta pagal:

www.pagalvok.lt

http://www.cnbc.com/id/102177828