Endokrininę sistemą ardančios medžiagos – bisfenoliai (BPA)

Endokrininę sistemą veikiančios medžiagos mūsų organizmą gali veikti įvairiausiais būdais: didinti tam tikrų hormonų gamybą, tuo pačiu slopinti kitų veiklą, imituoti hormonus, kištis į hormonų signalines funkcijas, įtakoti ankstyvą lastelių žūtį, kauptis organuose, kurie gamina hormonus.

Pradedame žinučių ciklą apie 12 pavojingiausių endokrininę sistemą ardančių cheminių medžiagų, kaip jos atlieka savo „nešvarius darbelius”, patarsime kaip jų išvengti.

Šįkart apie bisfenolį – BPA

Kas tai ir kur tai yra? Bisfenolis A (BPA) yra cheminė medžiaga, kuria dėl antibakterinių savybių yra dengiamos aliuminių konservų dėžučių vidus. Jo taip pat galima aptikti mikrobangų krosnelėms skirtuose induose, maisto pakuotėse, kompiuterių ir mobiliųjų telefonų detalėse,  CD ir DVD laikmenose, kepimo popieriuje, iš perdirbto pluošto pagamintame tualetiniame popieriuje ir popierinuose rankšluoščiuose, medicinos prietaisuose ir įrenginiuose, dantų kompozicinėse plombose, akinių lęšiuose, klijuose ir skiedikliuose.

Kaip veikia? Kai kas gali pasakyti, kad imitavimas yra nuoširdus meilikavimas, bet ar tikrai Jūs norite, kad cheminės medžiagos, naudojamos plastike, imituotų lytinį hormoną estrogeną Jūsų kūne? Ne! Deja, šis sintetinis hormonas gali ne tik tai. BPA yra siejamas su krūties ir kitais vėžiniais susirgimais, nevaisingumu, nutukimu, anstyvu lytiniu brendimu ir širdies ligomis. Amerikos vyriausybės atliktais tyrimų duomenimis, 93 proc. Amerikos gyventojų turi BPA savo organizmuose!

 Kaip išvengti!

1.    Ieškokite prekių, ant kurių pakuotės užrašyta BPA free, non-toxic, be BPA, be bisfenolio.

2.    Venkite konservuoto ir plastikinėje pakuotėje supakuoto maisto. Rinkitės šviežius produktus!

3.    Jeigu negalite gauti šviežių vaisių ir daržovių, geriau rinkitės šaldytus produktus. Venkite konservų!

4.    Pirkite maistą stikliniuose induose, jie šiek tiek brangesni, tačiau yra saugūs, o indus galite pakartotinai panaudoti.

5.    Venkite maisto saugojimo plastikinėje taroje. Jeigu jau naudojate plastikinę tarą, venkite plastmasės su žymėjimu 7 , o vietoj to geriau #4. #1 ir  #2 žymima pakuotė yra be BPA (BPA-free), bet daugelis mokslininkų nerekomenduoja jų naudoti. Geriau investuokite į daugkartinio panaudojimo stiklinę tarą.

6.    Plastikinę tarą laikykite vėsiai ir venkite ją kaitinti mikrobangėje. Kaitinant plastikinę tarą, BPA ir kitos cheminės medžiagos, gali nutekėti į maisto produktus.

7.    Renkantis daugkartinio panaudojimo gertuvę vandeniui, rinkitės stiklines ar nerūdijančio plieno. Tas pats rekomenduojama daugkartinio panaudojimo kavos ir arbatos puodeliams.

8.    Perkant žaislus rinkitės nekenksmingus medinius žaislus. Jeigu perkate plastikinius žaislus, ieškokite ne toksiškų/be BPA žasilų.

Tavo kūnas, tavo šeima ir žinoma aplinka padėkos tau už papildomas pastangas!

Parengta pagal:

www.ewg.org/bpa/

http://www.ewg.org/research/dirty-dozen-list-endocrine-disruptors

http://www.breastcancerfund.org/reduce-your-risk/tips/avoid-bpa.html

http://environment.about.com/od/healthenvironment/a/bpa_tips.htm