Endokrininę sistemą ardančios medžiagos - dioksinai

Tęsiame žinučių ciklą apie 12 pavojingiausių endokrininę sistemą ardančių medžiagų. Šįkart  raginame daugiau sužinoti apie dioksinus.

Dioksinai priklauso chlorintų organinių cheminių medžiagų grupei. Patys dioksinai neatlieka jokios funkcijos gamybiniuose procesuose, tačiau jie susiformuoja kaip žmogaus veiklos šalutinis produktas, ypač deginant chloro ar bromo turinčias medžiagas.

Dioksinai keliauja oru ir nusėda į vandenį ar ant žemės. Vandenyje dioksinai pirmiausiai prisikabina prie smulkių dalelių ar planktono. Žemės paviršiuje dioksinai nusėda ant augalų ar sukimba su dirvožemio dalelėmis. Į gyvūnų organizmus dioksinai patenka per maisto grandinę ir kaupiasi jų riebaliniame sluoksnyje. Dioksinų koncentracija organizme tuo didesnė, kuo jis yra aukštesnėje mitybos grandinės vietoje. Taigi, žmogaus organizme dioksinų koncentracija yra didžiausia.

Dioksinai gali paveikti tiek vyriškų, tiek moteriškų hormonų veiklą. Pastarųjų metų moksliniai tyrimai įrodė, kad gautos mažos dozės dioksinų embriono stadijoje ar ankstyvoje kūdikystėje gali sukelti suaugusių vyrų ilgalaikį spermos kokybės pablogėjimą bei sumažinti spermatozoidų kiekį. Bet tai dar ne viskas! Dioksinai yra ilgaamžiai, kaupiasi organizme, taip pat ilgai išlieka maisto grandinėje, yra kancerogeniški bei daro poveikį imuninei sistemai.

Kaip jų išvengti? Tai – gana sudėtinga, nes daugelis maisto grandinės elementų yra užteršti dioksinais. Tokie produktai kaip mėsa, žuvis, pienas, kiaušiniai ir sviestas savo sudėtyje gali turėti didelius kiekius dioksinų, tad vienas iš būdų – tiesiog vartoti mažiau gyvūninės kilmės produktų. Taip pat, kasdieninėje buityje vengti chloro balikių, nes jie, reaguodami su organinėmis medžiagomis, suformuoja dioksinus. Asmens priežiūros priemonėse vengti triklozano (kuris veikia kaip antibakterinė medžiaga), nes jo skilimo produktai – taip pat dioksinai.

http://www.greenfacts.org/en/dioxins/

http://www.apartmenttherapy.com/toxin-dioxin-public-enemy-numb-126587

http://www.ewg.org/research/dirty-dozen-list-endocrine-disruptors