Endokrininę sistemą ardančių medžiagų sukeltų ligų gydymo kaina

Naujas tyrimas rodo, kad endokrininę sistemą ardančių cheminių medžiagų (EDC), kurios gali iš esmės prisidėti prie bendrų moterų reprodukcinių sutrikimų Europos Sąjungai kainuoja 1,4 mlrd. eurų per metus. Ši suma apima išlaidas gydymui bei prarastą pajamų potencialą.

Tyrimo metu nagrinėjamas gimdos fibromos atvejai – tai nepiktybiniai navikai ant gimdos, kurie gali prisidėti prie nevaisingumo ir kitų sveikatos problemų. Šių navikų atsiradimas siejamas su plačiai praeityje naudoto pesticido DDT skilimo produktu DDE. Kita cheminių medžiagų grupė – ftalatai, naudojami minkšto plastiko gaminiuose, kosmetikoje, yra siejami su didėjančia endometriozės rizika, kai į gimdos gleivinę panašus audinys suveša už jos ribų.

Mokslininkai vertino tik endometriozės ir gimdos fibromos atvejus, kadangi turimi duomenys apie ligų paplitimą ir sąsajos su endokrininę sistemą ardačiomis medžiagomis yra patikimiausi. Apskaičiuota, jog sergamumas (siejamas su EDC) endometriozė siekia 145 000 atvejus, o gimdos fibroma – 56 700.

Nors šiomis dviem ligomis serga milijonai moterų visame pasaulyje, manoma, kad tai tik aizbergo viršūnė. Didėjantis įrodymų kiekis leidžia manyti, kad su EDC poveikiu siejama daugiau su reprodukcija susijusių ligų, pavyzdžiui, policistinių kiaušidžių sindromas, nevaisingumas ir nėštumo komplikacijos. Šie sutrikimai taip pat sudaro didelę išlaidų dalį pačioms moterims, jų šeimoms ir visai visuomenei.

“Duomenys rodo, kad apsaugant moteris nuo EDC medžiagų poveikio, sumažėtų ir sergamumas tam tikromis ligomis bei sumažėtų ar būtų išvengta išlaidų gydymui”, teigia vienas tyrėjų.

Parengta pagal endocrine.org informaciją.