Grynas.lt: Saldūs Valentino bučiniai su cheminiu „kokteiliu“

[intro]Grynas.lt domisi lūpų dažų sudėtimi ir klausia mūsų ekspertės Lauros Stančės, kaip jie gali paveikti dažytis mėgstančios moters ir netgi jos mylimojo organizmą.[/intro]

Per gyvenimą moteris suvalgo apie 20 kilogramų lūpų dažų. Ją bučiuojantis vyras suvirškina šešiskart mažiau – „tik“ apie tris kilogramus. Šv. Valentino diena – proga, kai bučiuojamės gausiai, o ir lūpas moterys dažo kuo ryškiau ir storiau.

Maži kiekiai leistini

„Pasidažius lūpas kelis kartus, organizmas tikrai negaus tokio kiekio medžiagų, kuris gali būti iš karto kenksmingas, nebent organizmas alergiškas kažkuriai iš sudedamųjų medžiagų, – sako Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų ekspertė Laura Stančė, – tačiau cheminės medžiagos, naudojamos lūpdažių gamybai, jei yra sintetinės, gali būti linkusios kauptis organizme ir, pasiekus tam tikrą ribą, sukelti įvairių sveikatos sutrikimų“.

Ne visada moterys atranda laiko skaityti kosmetikos gaminių aprašymus. Ir renkasi neretai ne pagal sudedamąsias dalis, o pagal kainą. O jei ant dažų dar nupieštas koks žalias lapelis nupieštas ar parašyta „bio“, perka net nepagalvojusios, kad pirkinys gali ir kenkti. Turinčios daugiau laiko ir besirūpinančios ne tik grožiu, bet ir sveikata, sudėtį perskaito. Perskaito, bet suprasti ją – ne taip jau lengva.

Norint suprasti, kas slepiasi už mokslinių pavadinimų, reikia arba puikiai išmanyti chemijos mokslus, arba ne vieną valandą ieškoti informacijos apie sudedamąsias dalis interneto platybėse.

Kadangi cheminių medžiagų, kad ir pripažintų galimai kenksmingomis, kiekis lūpų dažuose yra labai mažas, kosmetiką jais „praturtinti“ legalu. Ir nesvarbu, kad įvairiausius lūpų blizgius bei dažus moterys ne tik per ploną lūpų odą pasisavina į kraują, bet ir nuryja šį cheminių medžiagų „kokteilį“. Šios medžiagos dar ir reaguoja vienos su kitomis, o ir dažosi moterys ne tik lūpas, tad medžiagų kiekiai ir deriniai tampa ne tokie jau nekalti.

L. Stančė pataria moterims būti atsargioms. Ji sako, kad reikėtų vengti ne tik cheminių medžiagų, kurios jau draudžiamos naudoti bet ir tokių, kurios įtariamos dėl galimo ilgalaikio poveikio. Gamintojai jas naudoja, bet pirkėjas, matydamas informaciją etiketėje, gali rinktis analogišką prekę be minėtų galimai pavojingų cheminių medžiagų.

Pagrindinė sudedamoji medžiaga – naftos atliekos

GRYNAS.lt išanalizavo vieno brangesnių maitinamojo lūpų pieštuko sudėtį. Lietuvoje pagamintą produktą sudaro šios medžiagos: Paraffinum Liquidum, Ethylhexyl Oleate, Ethylhexyl Stearate, Ozokerite, Petrolatum, Lanolin, Cera Carnauba, Cetyl Alcohol, Pentaerythrityl Distearate, Phenyl Trimethicone, Dimeticone, Aroma, Mel (Honey) Extract, Lactose, Tocopheryl Acetate, Glyceryl Linoleate, Benzophenone-3, Phenoxyethanol, Methylparaben, Butylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben.

Pasak Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų ekspertės Lauros Stančės, cheminių medžiagų sudėtys rašomos, pradedant nuo medžiagų, kurių produkte yra daugiausiai iki tų, kurių yra mažiausiai.

Daugiausiai lūpų pieštuke yra medžiagos „Paraffinum Liquidum“. Tai – mineralinis aliejus. Skamba nekaltai, bet iš tiesų tai – naftos atliekos, techninis aliejus. Jis užkemša poras ir neleidžia odai kvėpuoti bei pašalinti toksinų, sulėtina jaunų ląstelių augimą. Šio aliejaus sudėtyje yra daug kancerogenų – medžiagų, kurios gali sukelti vėžį. „Paraffinum Liquidum“ dažnai naudojama, nes yra pigi.

Tačiau ją pakeisti galima dar pigesne ir dar kenksmingesne medžiaga, kurios gaminyje taip pat yra. „Petrolatum“ – naftos chemijos riebalai, minkštinantys odą, bet trukdantys natūraliam odos drėkinimo procesui. Ši naftos atlieka randama 15 procentų visų lūpų dažų. „Petrolatum“ taip pat užkemša odos poras, sulaiko skysčius ir trukdo odai pašalinti toksinus. Medžiaga neturi jokios maitinamosios vertės. Šios abi medžiagos, pasak cheminių medžiagų ekspertės, yra vidutiniškai kenksmingos.

Perkančioms kosmetiką, L. Stančė pataria vengti medžiagų, kurias pažymėjo kaip labai kenksmingas (išvardytos sąraše žemiau), o idealiu variantu – ir medžiagų, kurios pažymėtos kaip vidutiniškai kenksmingos. Taip pat, kuo mažiau medžiagų sudaro lūpų dažus – tuo geriau.

Cheminių medžiagų ekspertė pateikė kiekvienos medžiagos, esančios lūpų pieštuko sudėtyje, vertinimą:

– Ethylhexyl Oleate – drėkinanti medžiaga, (nekenksminga)

– Ethylhexyl Stearate – drėkinanti medžiaga, (gali dirginti, bet ilgalaikio neigiamo poveikio neturi)

– Ozokerite – rišamoji, stabilizuojanti medžiaga, (nekenksminga)

– Lanolin – išgaunama iš avių, drėkina, apsauginį odos barjerą sukuria (gali būti alergizuojanti, nekenksminga)

– Cera Carnauba – augalinės kilmės, drėkina, formuoja apsauginį barjerą, (nekenksminga)

– Cetyl Alcohol – gali būti augalinės arba gyvūninės kilmės, maskuojanti, drėkinanti (nekenksminga, bet gali sukelt alergiją)

– Pentaerythrityl Distearate – drekinanti, (nekenksminga)

– Phenyl Trimethicone – odos būklę gerinanti medžiaga (nekenksminga tačiau ilgalaikis poveikis labai mažai tirtas)

– Dimeticone – nekenksminga

– Aroma – kadangi nepažymėta ar sintetinė ar natūralaus pagrindo, kvapas, gali būti ftalatų pagrindu, ardanti endokrininę sistemą, susijusi su vėžiniais susirgimais (labai kenksminga)

– Mel (Honey) Extract – natūrali, nekenksminga, kvapas, skonis (nekenksminga)

– Lactose – iš gyvūnų pieno, drėkinimas (nekenksminga)

– Tocopheryl Acetate – antibakterinė medžiaga, drėkinanti, siejama su vėžiniais susirgimais,

imuninės sistemos pažeidimais, alergizuojanti (vidutiniškai kenksminga)

– Glyceryl Linoleate – rišamoji medžiaga, dirginanti (vidutiniškai kenksminga)

– Benzophenone-3 – UV filtras, trikdo endokrininę sistemą, kaupiasi organizme, pažeidžia ląsteles (labai kenksminga)

– Phenoxyethanol – kvapas ir konservantas, imuninės sistemos pažeidimai (vidutiniškai kenksminga)

– Methylparaben, Butylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben – konservantai, trikdo endokrininę sistemą, kaupiasi organizme (labai kenksminga).