Į ką atkreipti dėmesį renkantis kremą nuo saulės?

Apie apsauginius kremus nuo saulės jau ne kartą rašėme, tačiau šį kartą nusprendėme patikrinti parduotuvių lentynose parduodamų kremų sudėtines dalis. Buvo pasirinkti įvairaus apsaugos lygio, taip pat tiek ekologiški, tiek įprastiniai, skirti vaikams ar suaugusiems kremai ar losjonai nuo saulės iš įvairių parduotuvių bei vaistinių.

Saulės kremų paskirtis – saugoti odą nuo nudegimo ir kenksmingo UV spindulių poveikio. Kremas nuo saulės gali būti dvejopas: kremas su cheminiu UV spindulių filtru, kai tam tikros medžiagos prasiskverbia į odą ir apsaugo ją chemiškai, arba kremas su fiziniu filtru, kuris odą iš išorės padengia specialiu sluoksniu, apsaugančiu nuo nudegimų. Pasitaiko kremų su abiem filtrais.

Didžiausią susirūpinimą kremų nuo saulės sudėtyje kelia medžiagos, galinčios trikdyti hormoninę sistemą. Šių medžiagų patariame vengti pirmiausia:
• Cheminai UV filtrai – Benzophenone-3 (Oxybenzone), 3-Benzylidene Camphor (3 BC), 4-Methylbenzylidene Camphor (4-MBC), Octyl Methoxycinnamate (OMC, Ethylhexyl methoxycinnamate, Octinoxate). Šių medžiagų aptikta 3 kremuose.
• 3 kremuose naudojamos kitos paskirties medžiagos, kurios taip pat siejamos su hormoninės sistemos trikdymu – parabenai (Methylparaben, Ethylparaben), Cyclopentasiloxane bei Butylated hydroxytoluene BHT.

Kitos medžiagos, kurios kelia susirūpinimą:
• Tai kiti cheminiai filtrai – Homosalate, Octocrylene, Octisalate. Yra duomenų, kad šios medžiagos patenka į organizmą, gali alergizuoti, o Homosalate siejamas ir su poveikiu hormoninei sistemai.
• Nano dalelių formos fiziniai filtrai. Dažniausiai pasitaikantys – nano titano dioksidas, nano cinko oksidas (nano Zinc Oxide, nano Titanium Dioxide). Tai itin mažos dalelės, kurios, kaip teigiama, nepalieka baltų dėmių tepant kremą, lyginant su įprastinio dydžio dalelėmis. Kadangi nanodalelių poveikis sveikatai ir aplinkai kol kas neištirtas, dėl to raginame vengti tokių kosmetikos priemonių.
• Kvapiosios medžiagos, dažniausiai ingredientų sąraše žymimos fragrance, parfum, aroma, scent ir pan. Kvapai gali dirginti, alergizuoti, dėl to rekomenduojame rinktis bekvapius kremus nuo saulės, ypač alergiškiems žmonėms.
• Įvairios medžiagos, kurių sudėtyje yra EDTA. Šios medžiagos gali kauptis organizme bei aplinkoje.

Lentelėje apačioje rasite informaciją, kokias vengtinas medžiagas aptikome 15 apsauginių kremų nuo saulės.

Rinkitės kremus, kurių sudėtyje yra cinko oksido ar titano dioksido (ne nano formos). Svarbu žinoti, kad kremų, kurių apsaugos faktorius (SPF) didesnis nei 50, nauda abejotina, o privalumai nepagrįsti. Optimalus SPF – 30. Net jei ir naudojate apsauginį kremą, būnant saulėje patariama dėvėti lengvus natūralių medžiagų drabužius. Ir venkite saulės vidudienį.

Parengta pagal:

http://kemi.taenk.dk/bliv-groennere/test-kemi-i-solcreme-1
http://www.ewg.org/sunscreen/report/the-trouble-with-sunscreen-chemicals/
http://nonhazcity.eu/wp-content/uploads/2016/07/kosm.pdf