Kaip atskirti, kokios spalvos žaisluose yra kenksmingos?

Pagalvok.lt facebook’o paskyroje sulaukėmė Nidos Vil klausimo. Skaitytoja klausia:  „kaip atskirti, kokios spalvos (žaisluose) kenksmingos? Ar turi būti parašyta, kad dažyta natūraliais dažais?“.

Mes atsakome: „Tiksliai nustatyti, ar sunkiųjų metalų yra gaminyje, vien pažvelgus, yra neįmanoma, reikalingi laboratoriniai tyrimai. Visgi, tiek Valstybinė ne maisto produktų inspekcija Lietuvoje, tiek įvairios institucijos ir nevyriausybinės organizacijos visame pasaulyje praneša, kad sunkiųjų metalų aptinkama žaisluose. Įžvalgos padarytos remiantis dažniausiai nustatomais pažeidimais:

1. Sunkieji metalai naudojami dažų pigmentų gamybai. Dažniausiai aptinkami ryškiose, nenatūraliose spalvose (tačiau, tai nereiškia, kad visi ryškūs žaislai užteršti sunkiaisiais metalais), labai pigiose prekėse, dažytame plastike, žaisluose, kurie pagaminti ne ES.
2. Sunkieji metalai naudojami pigaus bižuterinio metalo gamybai. Dažniausiai nustatomi pažeidimai ne daug kainuojančioje bižuterijoje – į šią kategoriją patenka vaikiški papuošalai, pagaminti ne ES.

Mūsų patarimai:
1. Kūdikiams rinktis žaislus, pagamintus iš natūralių žaliavų, nedažytus ir neklijuotus.
2. Rinktis žaislus pagamintus Europos Sąjungoje.
3. Pateikti užklausas apie gaminio sudėtį tiekėjui arba gamintojui ir taip parodyti, kad Jūs domitės sudėtimi ir Jums svarbu tai žinoti. Kaip rodo Danijos ir Švedijos šalių patirtis, informaciją etiketėje gamintojas pateikia ne vien tik vadovaudamasis teisės aktais, bet ir atsižvelgdamas į pirkėjų nuomonę.
4. Rinktis gamintojo, kuris deklaruoja, kad gaminyje nėra sunkiųjų metalų, produktus (tai nėra 100% garantija, tačiau jei gamintojas dar šį teiginį detalizuoja savo tinklalapyje ar prie gaminio pridedamuose dokumentuose, esame linkę pasitikėti).
5. Vengti labai ryškių ir nenatūralių spalvų.
6. Tikrinti informaciją, pateikiamą VNMPI tinklapyje, apie išimamus iš rinkos pavojingus žaislus.