Pavojingos cheminės medžiagos yra nuolatinės kasdienio mūsų gyvenimo palydovės. Miestuose veikiantys įvairūs verslai yra vienas iš šaltinių, iš kurių tos medžiagos patenka į miestų nuotekų sistemas. „NonHazCity“ siekia atkreipti tiesioginį dėmesį į nedidelės apimties teršėjus. Savivaldybės, verslo įmonės ir privatūs namų ūkiai yra tikslinės grupės, kurių elgseną siekiame pakeisti. Taip pavyktų išvengti pavojingų cheminių medžiagų patekimo į nuotekų sistemas, o galiausiai – į Baltijos jūrą.

Endokrininę sistemą ardančios cheminės medžiagos

Endokrininę sistemą ardančios cheminės medžiagos – tai cheminiai junginiai, kurie gali mėgdžioti natūralius žmogaus organizme esančius hormonus, trikdyti endokrinines funkcijas ir privesti prie įvairių sveikatos sutrikimų. Jos veikia ne tik žmones, bet ir kitus organizmus. Manoma, jog šios medžiagos stipriai veikia reprodukcinę sistemą, trikdo vystymąsi, veikia neurologinę ir imuninę sistemas.

  • Poveikis žmogaus organizmui apima vystymosi sutrikimus, skirtingų tipų vėžinius susirgimus, vaikų nervų sistemos vystymosi sulėtėjimą, nutukimą, atminties problemas, diabetą ir nusilpusią imuninę sistemą.
  • Laukinėje gamtoje poveikis pasireiškia reprodukcinės sėkmės sutrikdymais, taip pat pastebimi vystymosi ir elgesio pakitimai. Veikiamos tiek sausumos, tiek vandens gyvybės formos.

Endokrininę sistemą ardančių medžiagų į aplinką patenką iš įvairių šaltinių mūsų kasdieniame gyvenime. Jų randama plastiko gaminiuose, kosmetikoje, asmeninės higienos produktuose, valymo chemikaluose, dažuose, biuro reikmenyse, žaisluose, balduose, aprangoje ir daugelyje kitų produktų. Šios medžiagos į aplinką gali patekti per visą savo gyvavimo ciklą – tiek gaminimo metu, tiek naudojant įvairius produktus ar medžiagas, tiek jas pašalinus kaip atliekas ar perdirbus. Labiausiai paplitusios endokrininę sistemą ardančios medžiagos: alkilfenoliai, ftalatai, perfluorinti angliavandeniliai (PFAS), bisfenoliai (BPA, BPS ir t.t.), kadmis ir netgi vaistinės medžiagos.