Mikroplastikas ir nanosidabras uždrausti naudoti ES ekoženklu pažymėtuose gaminiuose

Praėjusių metų gruodžio viduryje įsigaliojo naujos Europos Sąjungos ekoženklo taisyklės šampūnams, muilams ir kitoms kūno priežiūros priemonėms. Ekoženklinimo kriterijai buvo sugriežtinti ir išplėsti, tarp jų – reikalavimas naudoti tik atsakingai išgaunamą palmių aliejų bei mikroplastiko uždraudimas.

Atnaujintuose reikalavimuose numatoma, kad ekoženklu pažymėtos kosmetikos sudėtyje negali būti naudojamas nanosidabras, parabenai, mikroplastikas ir EDTA. Taip pat į ekoženklu ženklinamų gaminių sąrašą pirmąkart buvo įtrauktos skutimosi putos, joms nustatyti vertinimo kriterijai.

Griežtesni reikalavimai taikomi kosmetikos ir namų priežiūros priemonių sudedamųjų dalių savybėms: sugriežtinta kritinė atskiedimo koncentracija (tokiu būdu mažinamas medžiagų poveikis vandens organizmams), taikomi aukštesni reikalavimai medžiagų suirimui (biodegradacijai). Bet kurios paviršiaus aktyviosios medžiagos esančios produkte turi būti „lengvai suyrančios aerobinėse sąlygose ir gerai yrančios anaerobinėse sąlygose”.

Nauji reikalavimai taikomi ir ekoženklu pažymėtos kosmetikos pakuotei. Pakuotės gamybai draudžiama naudoti medžiagas, kurios mažina pakuotės perdirbimo galimybes. Taip pat uždrausta „antrinė pakuotė”, pvz. kartonas ant stiklinės pakuotės.

Gamintojai, turintys ES ekoženklą, per vienerius metus turi prisitaikyti prie naujųjų reikalavimų.