Mikroplastikas: kokią grėsmę kelia ir ką daryti?

Dušo žele, veido šveitikliuose, dantų pastoje dažnai matomi maži spalvoti trupiniai. Tai mikroplastikas (angl. microplastic, microbeads) – mažos, iki 5 mm skersmens plastiko dalelės. Paskutiniu metu vis daugiau kalbama, kad mikroplastikas niokoja ekosistemas, kenkia vandens gyvūnijai.

Šios mažos plastiko dalelės dedamos į kasdienės kosmetikos gaminius, norint suteikti spalvą, konsistenciją ar kad atliktų šveitiklio funkciją.

Dalelių dydis pakankamai mažas, dalies jų nesulaiko valymo įrenginių filtravimo sistema ir dėl to  dalelės patenka į upes, jūras ir vandenynus. Viename indelyje veido šveitiklio gali būti iki 360 000 mikroplastiko dalelių. Todėl kiekvieną kartą prausdamiesi ar valydamiesi dantis nesąmoningai teršiame savo aplinką tūkstančiais plastiko dalelių. Jos taip pat atlieka šveitimo funkciją paukščių virškinimo sistemoje ir netgi patenka į maisto grandinę.

Vienos studijos metu buvo įvertinta, jog kas metus Baltijos jūros regione į nuotekų valymo sistemą patenka 130 tonų mikroplastiko, o 40 tonų – į Baltijos jūrą.

Mikroplastikas taip pat gali sugerti teršalus esančius aplinkoje. Užterštas daleles praryja žuvys, vandens paukščiai, jūrų žinduoliai, o teršalai, esantys mikroplastiko dalelėje, gali išsiplauti ir taip patekti į organizmą. Taip gyvūnija yra nuolat užteršta cheminėmis medžiagomis. Be to, su žuvimi šie chemikalai patenka ir į mūsų organizmą.

Danijos Aplinkos ministerija ir kitos šalys ragina ES uždrausti mikroplastiko naudojimą kosmetikoje, juolab, kad yra alternatyvų, pavyzdžiui, šveitikliai iš abrikoso kauliuko.

Filmukas apie mikroplastiką:

Nevyriausybinė organizacija Greenpeace įvertino 30 didžiausių pasaulio kompanijų pastangas nebenaudoti mikroplastiko kosmetikos gaminiuose. Pasižiūrėkite rezultatus (anglų k.). 

Ką galime padaryti?

  • Atsisakykite kosmetikos gaminių, kuriuose yra mikroplastiko dalelių žymimų, kaip Polyethylene (PE), Polypropylene (PP), Polyethylene-terephthalate (PET), Nylon-12, Nylon-6, Polyurethane (PUR), Acrylates Copolymer (AC).
  • Rinkintės ekologiniais ženklais pažymėtą produkciją, kadangi joje draudžiama naudoti mikroplastiką;
  • Puikiai odą šveičia cukrus ar kava. Štai keli naminio šveitiklio receptai:
    • Sumaišykite 1 puodelį cukranendrių ar rudojo cukraus, ¼ puodelio alyvuogių aliejaus, 2 šaukštus medaus, 2 šaukštelius džiovinto rozmarino, bei įlašinkite 15 lašų citrinų ar kito eterinio aliejaus.
    • Sumaišykite 3 šaukštelius kavos, 1 šaukštelį (alyvuogių, vynuogių sėklų, kokoso ar migdolų) aliejaus ir maždaug 1 šaukštelį rudojo cukraus, priklausomai, kokios konsistencijos norima.

Parengta pagal:

http://www.greenpeace.org/

http://www.unep.org/

http://www.ccb.se/

https://chemicalwatch.com/