Natūralios priemonės nuo kraujasiurbių

Įsibegėja vasara, o kartu su ja ir uodų, mašalų ir erkių sezonas. Parduotuvių lentynose apstu priemonių nuo kraugerių. Dauguma šių priemonių yra sukurtos ne natūralių cheminių medžiagų pagrindu. Viena plačiausiai repelentuose naudojamų cheminių medžiagų yra DEET arba N,N-dietil-m-toluamidas. Preparatai su šia medžiaga laikomi vienais efektyviausiu atbaidant kraujasiurbius (tokius repelentus naudoja ir karuomenėje), tačiau vis plačiau kalbama, kad ši medžiaga netik atbaido vabzdžius. 2013 m. JAV buvo ištirta, kad iš 4000 su DEET vartojimu susijusių pranešimų apsinuodijimų centrui, 450 atvejais prireikė rimtos medicininės pagalbos, du žmonės mirė. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad ši medžiaga gali sukelti bėrimus, odos sudirginimą. Gali sukelti lūpų nutirpimą ar deginimo jausmą, pykinimą, galvos skausmą, galvos svaigimą, iššaukti dėmesio sukoncentravimo sutrikimus.

Amerikos ir Kanados sveikatos specialistai teigia, kad priemones su DEET reikėtų vartoti atsargiai ir tik tais atvejais kai kraugerių yra tikrai didelis kiekis. Nenaudoti šios priemonės vaikams iki 12 m. Būtinais atvejais rinktis priemones su mažiau nei 30 proc. DEET koncentracija, naudoti laikantis instrukcijų, vengti patekimo į akis, grįžus iš lauko priemonę nusiplauti,

Tačiau yra ir alternatyvių priemonių, kaip išvengti kraugerių antplūdžio. Pateikiame keleta iš jų:

1 būdas – į buteliuką įpilti 1 valgomajį šaukštą spirito ar degtinės, tada įlašinti 30 lašų eterinio aliejaus (citrinžolės, eukalipto, levandos, gvazdikėlio, arbatmedžio arba jų mišinio) ir užpilti 50 ml vandens. Viską sumaišyti ir teptis ar pukštis. Atsargiai: kai kurie eterininai aleijai gali sukelti alergines reakcijas!!!

2 būdas – Pakvėpinti arbatmedžio aliejumi ar gvazdikėliais medžiagos skiautę ir pakabinti šalia buvimo vietos, taip pat tinka gvazdikėlių, pušų ar eglių kankorėžių įmesti į laužą – ir kvepia, ir uodus atbaido.

3 būdas – uodams taip pat nepatinka citrinos, šeivamedžio, graikiško riešutmedžio lapų, česnako ar pomidorų lapų kvapas.

4 būdas – mažiems kūdikėliams nuo uodų tinka levandų hidroliatas.

5 būdas – nepamirškite, kad nuo erkių geriausia apsauga yra nuolatinis savęs apžiūrėjimas, vengimas aukštos žolės.

Interneto platybėse gausu ir kitokių natūralių priemonių receptų, tiesiog nepatingėkite pasieškoti, išbandykite, o kas tikrai veiksminga – pasidalinkite su mumis komentaruose arba adresu pagalvok@bef.lt. Mes pasidalinsime su savo skaitytojais.

Parengta pagal:

www.pagalvok.lt informacija

http://www.washingtonpost.com/national/health-science/chemical-based-insect-repellents-work-but-you-may-want-to-try-safer-alternatives/2014/06/23/e676875c-d789-11e3-95d3-3bcd77cd4e11_story.html