Nustatytas ryšys tarp degumą mažinančių medžiagų ir priešlaikinio gimdymo

Teksaso medicinos univesitetas (JAV) išplatino pranešimą apie atliktus tyrimus, įrodančius, kad degumą mažinančios medžiagos (kaip polibrominti difenileteriai) yra susijusios su priešlaikiniu gimdymu.

Mokslininkų grupė, vadovaujama Dr. Ramkumar Menon, nustatė, kad nėščios moterys, kurių organizme buvo didesni kiekiai degumą mažinančių medžiagų, dažniau pagimdydavo anksčiau laiko, nei moterys, kurių organizme degumą mažinančių medžiagų kiekiai buvo mažesni. Išsami tyrimų studija pateikiama naujausiame Journal of Reproductive Immunology numeryje.

Visame pasaulyje kiekvienais metais, daugiau nei 15 milijonų kūdikių gimsta anksčiau laiko t.y. iki 37 gestacinės savaitės. Daugiau nei vienas milijonas iš šių kūdikių neišgyvena. Priešlaikinis gimimas yra antra pagal dažnumą vaikų iki 5 metų mirties priežastis. Daugelis priešlaikinio gimdymo priežasčių dar nėra žinomos.

Degumą mažinančios medžiagos plačiai naudojamos daugiau nei 40 metų. Šiomis medžigomis yra dengiamos statybinės medžiagos, baldai, elektroninė įranga ar rūbai. Degumą mažinančios medžiagos keliomis sekundėmis uždelsia įsiliepsnojimo trukmę, tačiau nėra surišamos su dengiamu paviršiumi, todėl lengvai migruoja į aplinką, kur tampa teršalais.

„Beveik kiekviena moteris savo organizme turi degumą mažinančių medžiagų”- teigia Menon. „Daugelis žmonių net nenumano, kad šios medžiagos yra jų aplinkoje – nusėdusios namų dulkėse ar drabužių pūkuose”.

Degumą mažinančių medžiagų kiekis žmonių organizmuose pradėjo didėti vystantis technologijoms ir įvairioms gamybos įmonėms ėmus dengti savo gaminius šiomis medžiagomis.

Mokslininkai polibromintų difenileterių rado vaisiaus vandenyse, virkštelės audiniuose, vaisiaus audiniuose ir motinų piene. „Dėl plataus degumą mažinančių medžiagų naudojimo, laukiantis šių medžiagų išvengti sudėtinga, tad svarbu išsiaiškinti mechanizmą, kaip degumą mažinančios medžiagos sukelia priešlaikinį gimdymą” – teigia Menon.

„Supratus šį mechanizmą bus lengviau sumažinti priešlaikinį gimdymą susijusį su degumą mažinančiomis medžiagomis”.

Primename, kad degumą mažinančių medžiagų buvo rasta ir kampanijos „Pagalvok, kai perki” metu vykusių savanorių kraujo ir namų dulkių tyrimų mėginiuose.