Pagalvok, kai perki mokyklines priemones

Artėjant mokslo metų pradžiai daugelio tėvelių galvos skausmu tampa mokyklinių prekių paieška.  Jų pasirinkimas yra išties didelis. Kaip pasirinkti saugesnes piešimo ir rankdarbių priemones? Pateikiame keltą patarimų.

  • Vaikams iki 12 metų nerekomenduojama rinktis profesionalių tapymo priemonių, nes jose gali būti pavojingų cheminių medžiagų – pigmentų, kurių sudėtyje būna priemaišų, tokių kaip sunkieji metalai (pvz., kadmis ir švinas), įvairių tirpiklių, kurių sudėtyje aptinkama formaldehido ir tolueno. Naudojant kai kurias profesionalias tapymo priemones būtina laikytis ypatingų saugumą užtikrinančių reikalavimų (pvz., mūvėti pirštines arba naudoti respiratorių).
  • Rekomenduojama vaikams rinktis priemones, ant kurių pakuotės yra nurodyta, kad šios priemonės netoksiškos (angl. non-toxic). Tikėtina, kad tokių priemonių sudėtis geresnė.
  • Nerekomenduojama rinktis iškvėpintų priemonių (pvz,. rašiklių ar flomasterių). Sintetinių kvapų sudėtyje dažnai nustatomi nemaži kiekiai ftalatų – medžiagų, kurios siejamos su hormoninės sistemos pažeidimu.
  • Dažus, kurie pradėti naudoti prieš 3-5 metus, rekomenduojama pakeisti naujais.  Jie gali būti apsitraukę pelėsiais, kuriuos įkvėpę vaikai gali apsinuodyti;
  • Geras / malonus dažų kvapas dar nereiškia, kad įi priemonė yra saugi. Kai kurios pavojingos medžiagos yra bekvapės;
  • Vaikams geriausiai rinktis vandens pagrindo dažus, tokius kaip tempera, vandeniniai dažai, guašas. Akriliniai dažai taip pat gali būti pagaminti vandens pagrindu, bet juose dažnai nustatoma amoniako ir formaldehido likučių;
  • Renkantis medeliavimo priemones, vaikams griežtai nerekomenduojama rinktis polimerinių molių, kurie vilioja spalvų gausa ir ryškumu. Jie yra pagaminti iš kancerogeniškomis savybėmis pasižyminčio vinilo (PVC).
  • Saugiausias yra pačių pagamintas plastilinas (receptą galite rasti čia). Parduotuvių lentynose dairykitės priemonių, pagamintų  miltų, natūralaus molio ar aliejaus pagrindu.
  • Vaikams saugiausi – pieštukiniai klijai. Visgi, reikia būti atidžiais. Vienas iš esminių klijų komponentų – įvairūs rišikliai, kurių sudėtyje yra formaldehido bei tolueno. Rinkitės klijus, ant kurių pakuotės užrašyta „be tirpiklių“ (ang. solvent free, no solvent).

Parengta pagal:

http://www.ecokidsart.com/how-to-pick-paints-for-kid-art-projects/

http://watoxics.org/healthy-living/healthy-families/safe-start-for-kids-1/choosing-safer-products-art-and-craft-supplies