Pagalvok, kai perki...žvakes

Ilgais žiemos vakarais, o ypač – artėjant gražiausioms metų šventėms – daugelis namų jaukumui sukurti užsidega žvakes. Ar susimąstote, kad stipriai braškėmis ar vanile kvepiančios ryškiaspalvės žvakės gali skleisti ne tik jaukumą, bet ir pavojingas chemines medžiagas?

Svarbu paminėti, kad bet kokio degimo proceso metu išsiskiria šalutiniai degimo produktai ir tik nuo naudotų medžiagų priklauso, kas bus tuose dūmuose.

Dažniausiai prekybos centruose esančių parduotuvių lentynose rasite iš parafino pagamintas žvakes. Parafinas – tai naftos apdirbimo procese susidaranti bekvapė ir bespalvė kieta medžiaga. Ši medžiaga yra pigi, plačiai pritaikoma ir lengvai modifikuojama. Parafinas tirpsta lėčiau nei vaškas, todėl tokia žvakė dega ilgiau. Siekiant dar labiau pailginti šį procesą, pridedama apie 10% stearino (riebalų rūgšties). Degdamas parafinas išskiria panašias medžiagas kaip ir dyzelinis variklis, susidaro suodžiai. Suodžiuose daugiausia yra anglies, tačiau gali būti ir ftalatų bei organinių lakiųjų junginių, pvz., benzeno, tolueno. Jie nusėda ant grindų, kilimų, ypač – ant elektros prietaisų. Įkvėpus suodžiu, jie nusėda plaučiuose, kvėpavimo takuose ir gali užkimšti alveoles.

Kad žvakės būtų patrauklesnės, į jas pridedama dažų ir kvapų. Sintetiniais dažais dažytos žvakės yra ryškesnės, įvairesnės, tačiau degdamos į aplinką išskiria daugiau sintetinių cheminių medžiagų, kurios patenka tiek į mūsų plaučius, tiek nusėda dulkėse. Jei žvakės yra prikvėpintos sintetiniais kvapais – deginant jas į aplinką patenka nedideli kiekiai ftalatų, kurie siejami su vaisingumo trikdymu, imuninės ir hormoninės sistemos pažeidimais. Tiek sintetiniai, tiek eterinių aliejų pagrindu pagaminti kvapai gali sukelti alergijos priepuolius vaikams arba alergiškiems žmonėms.

Šiuo metu nėra tikslių mokslinių įrodymų, kurie susietų sintetinių žvakių deginimą su įvairiais negalavimais, tačiau verta pagalvoti, kokias žvakes perkame ir kas yra jų sudėtyje. Juolab, kad galima rasti ir saugesnių alternatyvų – natūralaus bičių vaško ar sojos vaško žvakes.

Mūsų patarimai:

  • Rinkitės natūralaus bičių vaško ar sojų vaško žvakes. Gal jos degs trumpiau, neišsiskirs savo spalvingumu, bet tikrai bus palankesnės žmogui ir aplinkai;
  • Kambarius, kuriuose buvo deginamos žvakės patartina gerai išvedinti;
  • Nedeginkite sintetinių žvakių prie vaikų ir jautresnį organizmą turinčių žmonių;
  • Nesižavėkite žvakėmis su įvairiais blizgučiais, jose gali būti sunkiųjų metalų, tokių kaip švinas;
  • Nepalikite žvakių degti be priežiūros.