Paprastas būdas rinktis saugesnę kosmetiką - ieškoti ekoženklų

Vienas paprastesnių būdų pasirinkti saugesnę kosmetikos priemonę – ieškoti nepriklausomų organizacijų suteikiamų ekoženklų. Straipsnyje trumpai apžvelgiame plačiausiai naudojamus.

Visi aprašyti ženklai turi panašius, tačiau ir šiek tiek skirtingus reikalavimus. Dažniausiai sutinkami ženklai – Gulbė, Gėlė ar ECOCERT. Jiems keliami mažesni reikalavimai, tačiau pažymėtieji gaminiai gaminami aplinkai palankesniu būdu ir savo sudėtyje neturi ne tik draudžiamų naudoti medžiagų, bet ir galimai pavojingų medžiagų. Natūralią kosmetiką žymintys ženklai taiko griežtesnius reikalavimus, todėl dažniausiai tokios kosmetikos galite įsigyti specializuotoje parduotuvėje. Jei turite galimybę rinktis, nenorite ar negalite detaliau gilintis į etiketėje nurodomą sudėtį, rinkitės produktą, turintį vieną iš aprašytųjų ekoženklų.

O gal Jūs aptikote parduotuvių lentynose ir daugiau ekoženklų? Pasidalinkite su mumis komentaruose ir mes pasakysime apie juos savo nuomonę.

 

nordic-eco-labelŠiaurės šalių gulbė

Šio ženklo kriterijuose yra nustatyti reikalavimai cheminei sudėčiai, dažiklių ir kvapų naudojimui, pakuotei bei atliekų tvarkymui. Tai – draugiška aplinkai kosmetika.

Šiuo ženklu gali būti pažymėti prausikliai, šampūnai, kremai, dekoratyvinė kosmetika, kvepalai.

Visi gaminiai paženklinti šiuo ekoženklu yra biodegraduojantys (lengvai skaidomi aplinkoje), nelinkę kauptis gyvuosiuose organizmuose  bei nėra toksiški vandens aplinkai. Tai  svarbu, kadangi dideli kiekiai prausiklių, šampūnų patenka į nuotekas. Rūpinantis sveikata, šiuose produktuose yra minimalus dirginančių, alergizuojančių cheminių medžiagų kiekis.

Vaikam skirti gaminiai (iki 12 metų), pažymėti šiuo ženklu, yra bekvapiai (t.y. papildomai negalima pridėti net ir natūralių kvapų).  Kitų gaminių sudėtyje gali būti iki 0,001% nenuplaunamuose gaminiuose ir iki 0,01% nuplaunamuose gaminiuose kvapų, kurie priskiriami alergenams.

Lūpų dažuose naudojami kvapai, spalvos ir konservantai privalo atitikti reikalavimus, keliamus maistui.

Gamintojas, norėdamas savo produktą ženklinti šiuo ekoženklu, privalo pateikti išsamų sudėties aprašymą bei kiekvieno ingrediento saugos duomenų lapą vertinimo komisijai.  Produkto sudėtyje negali būti jautrinančių, kancerogeninių, mutageninių ir toksiškų reprodukcijai medžiagų.

Jei nurodoma, kad produktui naudojamos natūralios medžiagos, vertinimo komisijai privalu pateikti įrodančius dokumentus.

Draudžiamos naudoti medžiagos:

 • D4 (octamethylcyclotetrasiloxane, CAS 556-67-2) ir D5 (decamethylcyclopentasiloxane, CAS 541-02-6)  Boratai ir perboratai
 • Muskuso junginiai
 • EDTA (Ethylenediaminetetraacetic acid) ir jos druskos (išskyrus kietuose muiluose).
 • Triklozanas
 • Parabenai
 • Medžiagos, kurias EK priskiria endokrininę sistemą ardančioms medžiagoms.
 • Patvarios, linkusios kauptis ir toksiškos medžiagos (PBT ir vPvB)
 • Mikroplastikas

Daugiau apie Šiaurės šalių gulbę: http://www.nordic-ecolabel.org

 

es-ekologinis-zenklas-vadinamas-es-gele-523851a1d5321Europos Sąjungos gėlė

Šiam ženklui numatomi griežti reikalavimai visam gamybos ir naudojimo ciklui, atliekoms. Gaminio sudėtyje negali būti pavojingų cheminių medžiagų, kurios yra kancerogenės, mutageninės ir toksiškos reprodukcijai. Kvapai turi atitikti Tarptautinės Kvapų Asociacijos reikalavimus. Mažiau kenksmingas produktas vandens organizmams, biodegraduojantis, mažesnis pakuotės kiekis.

Šiuo ženklu gali būti pažymėti prausimosi priemonės, šampūnai ir plaukų kondicionieriai.

Daugiau apie Europos Sąjungos gėlę: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/

 

100520152212ECOCERT

Šis ženklas žymi organinį produktą. Ženklelis suteikiamas, jei produkte yra  daugiau nei 5% natūralių medžiagų, kurios užaugintos laikantis griežtų reikalavimų. Kadangi skaičiuojamas ir vanduo, esantis gaminio sudėtyje (jo dažniausiai būna 50-60%), nustatytieji 5% nėra mažai. Be to, norint rašyti šį ženklelį 95% gaminio sudėties turi sudaryti natūralūs ingredientai.

Nenaudojami genetiškai modifikuoti produktai, parabenai, fenoksietanolis, cheminės medžiagos susintetintos iš naftos.

Peržiūrimas visas gamybos ciklas, nustatyti kriterijai, pagal kuriuos sprendžiama ar palankus aplinkai.

Produktai turi būti biodegraduojantys.

Daugiau apie ECOCERT: http://www.ecocert.com

 

bdih_460BDIH

Šiuo ženklu žymima natūrali kosmetika. Natūralūs ingredientai turi būti kaip įmanoma mažiau apdoroti, pakeisti. Nenaudojamos nykstančios augalų rūšys, genetiškai modifikuoti organizmai. Ingredientai gerai skyla aplinkoje. Indikacijos pagrįstos ilgalaikiu naudojimu (t.y. medžiaga naudojama kosmetikai jau senai, todėl žinoma, kad nepasižymi toksiškumu). Techniniai apdorojimo procesai – labai paprasti ir nesudėtingi, nekeičiantys natūralios medžiagos savybių.

Nenaudojami:

 • Organiniai sintetiniai dažai;
 • Sintetiniai kvapai;
 • Etoksilatai;
 • Silikonas;
 • Parafinas ir kiti naftos produktai.

Kaip konservantai gali būti naudojami:

 • Benzoinė rūgštis ir jos druskos arba etilesteris;
 • Salicilo rūgštis ir jos druskos;
 • Sorbo rūgštis ir jos druskos;
 • Benzilo alkoholis.

Šiuo ženklu gali būti pažymėta daugelis kosmetikos produktų – tiek prausikliai, šampūnai, dekoratyvinė kosmetika ir kt.

Daugiau apie BDIH: http://www.kontrollierte-naturkosmetik.de/e/index_e.htm

bollino ICEA bioCosmesi ITA

 

ICEA

Šis ženklas nurodo, kad gaminio sudėtyje yra natūralių medžiagų. Tiek sudėtyje, tiek pakuotėje nėra medžiagų, kurios laikomos galimai kenksmingomis žmogaus sveikatai ir aplinkai. Nenaudojamos ir natūralios medžiagos, kurios priskiriamos prie dirginančių, jautrinančių ar alergizuojančių. Naudojama mažiau pakavimo medžiagų. Produktas pažymėtas šiuo ženklu yra netoksiškas žmogui, nekenksmingas aplinkai.

95% sudedamųjų dalių turi būti natūralios, leidžiama tik 2% sintetinių medžiagų.

Yra 4 ženkleliai, kurie išoriškai panašūs, tačiau ženklinimo kriterijai skiriasi. Griežčiausi pažymėti prierašu COSMOS.

Daugiau apie ICEA: http://www.icea.info/en/

 

sa_organic_black_JPGSoil Association

Šiuo ženklu pažymėtai kosmetikai galioja reikalavimas maksimaliai naudoti natūralius ekologiškus ingredientus, minimalų kiekį sintetinių ir kuo mažiau apdirbtų sudedamųjų dalių. Tai turi būti aiškiai paženklinta, kad vartotojas galėtų rinktis, turėdamas visą informaciją.

Sudedamosios dalys turi būti įvertintos dėl pavojaus žmogaus sveikatai, o gamybos procesas – turėti minimalų poveikį aplinkai. Ženklui „Soil Association“ taikomas atsargumo principas – neleidžiama naudoti medžiagų bei procesų, jei nėra pakankamai įrodymų apie jų saugumą.

Neekologiški (neorganiniai) ingredientai gali būti naudojami tik tada, jei nėra ekologiškai užaugintų žaliavų. Šiuose produktuose nenaudojami genetiškai modifikuoti organizmai, nano medžiagos, naftos kilmės medžiagos, EDTA (Ethylene-Diamino-Tetra-Acetate).

Kaip konservantai gavus leidimą gali būti naudojamas banzilo alkoholis, benzoinė rūgštis ir jos druskos, sorbo rūgštis ir jos druskos, dehidroacto rūgštis, natrio dehidro acetatas bei kai kurie kiti konservantai.

Ženklas suteikiamas natūraliai kosmetikai, kai produktą sudaro:

–                 95% ekologiškų medžiagų (neįskaitant vandens);

–                 70-95% ekologiškų medžiagų, kai kosmetikos priemonei reikia didesnio kiekio konservantų ar kt. medžiagų. Tai mažina ekologiškų sudedamųjų dalių kiekį, todėl ant tokių gaminių negali būti rašoma ekologiškas (angl. organic), ant pakuotės privalomai nurodoma ekologiškų ingredientų procentinė dalis.

Daugiau apie Soil Association: https://www.soilassociation.org

 

natrueNaTrue

Yra 3 sertifikavimo lygiai:

1.              Natūrali kosmetika. Ingridientai turi būti natūralūs, tačiau neprivalo būti išgauti iš ekologiškų žaliavų. Žaliavų apdirbimui bei gamybai galima taikyti tik tam tikrus procesus. Taip pat yra nustatytas minimalus natūralių ingredientų kiekis.

2.              Natūrali – ekologiška kosmetika. Visi ingridientai yra natūralūs ir/arba natūralūs, bet chemiškai modifikuoti (leidžiama tik tada, kai ingrediento funkcija negali būti pasiekta natūraliais ingridientais), o dalis – ekologiški.  Nuo pirmojo lygio šis sertifikavimas skiriasi tuo, kad šiame lygyje reikalaujama didesnės dalies natūralių ingredientų, mažiausiai 70% sudedamųjų dalių turi būti išgautos iš sertifikuotų ekologinių ūkių.

3.              Ekologiška kosmetika. Naudojama mažiausiai 95% natūralių ingredientų, kurie gaunami iš kontroliuojamų ekologinių ūkių arba kontroliuojamų laukinių vietovių.

Yra kriterijai ir pakuotei: naudojama kiek įmanoma mažesnė pakuotė, siekiama, jog ji būtų pagaminta iš perdirbtų medžiagų ar naudojant žaliavas iš atsinaujinančių šaltinių.

Daugiau apie NaTrue: http://www.natrue.org