Paprastas būdas sužinoti, kokios pavojingos medžiagos mus supa kasdieną

92 ikimokyklinio amžiaus vaikams iš Oregono (JAV) buvo išdalintos silikoninės apyrankės, kurias jie nešiojo 7 dienas. Mokslininkai vėliau šias apyrankes ištyrė norėdami nustatyti, ar vaikai kiekvieną dieną yra veikiami degumą mažinančių medžiagų (daugiau apie jas čia). Sužinota, kad vaikų aplinkoje yra daug įvairių polibromintų difenilo eterių, kurie JAV daugiau nebegaminami bei kitų, kurie naudojami kaip pakaitalai pastariesiems.

Gauti rezultatai yra kokybiniai – jie rodo, ar vaikas kasdienėje aplinkoje susiduria su tam tikromis cheminėmis medžiagomis, bet kol kas nenusako, kokiais kiekiais.

Silikono apyrankės yra lengvai uždedamos, yra lengvos ir patogios nešioti lyginant su tradiciniais oro ar vandens kokybės matavimo prietaisais. Ši apyrankė dėvima miegant, maudantis, sportuojant, valgant, skaitant ir užsiemant kita kasdiene veikla. Tuo metu apyrankė sugeria įvairias organines medžiagas iš aplinkos, kurioje žmogus yra. Nustatant, kokias medžiagas apyrankė sugėrė, naudojamas tyrimo metodas, kuris geba aptikti apie 1400 cheminių medžiagų – pesticidų, ftalatų, kvapiųjų, degumą mažinančių medžiagų ir kitų. Šiuo metu tyrimo metodika tobulinama, kad būtų galima nustatyti ir kokiais kiekiais cheminės medžiagos yra sugeriamos į silikono apyrankę.

Daugiau apie tyrimus su silikoninėmis apyrankėmis skaitykite čia.