Pavojai dezodorantuose ir antiperspirantuose

Atėjus vasarai ir orams stipriai kaistant labiau rūpinamės savo švara ir gaivumu. Tad nusiprausę tikrai nepamirštame pasinaudoti dezodorantu ir tikimės, kad taip apsisaugosime nuo nemalonaus prakaito kvapo ir dėmių. Bet ar dezodorantai „tik” mus apsaugo nuo tokių nemalonumų?

Prakaitavimas yra natūrali organizmo funkcija, kurios metu yra vėsinamas organizmas, o su prakaitu iš organizmo pasišalina kenksmingos medžiagos. Prakaito kvapui šalinti bei prakaitavimui mažinti yra naudojami dezodorantai ir antiperspirantai. Dezodorantai šalina bakterijų, patekusių į prakaitą, sukeliamą nemalonų kūno kvapą, antiperspirantai stabdo prakaitavimą. Dezodorantų sudėtyje pagrindinis komponentas yra konservantas – tam tikras antibakterinis junginys. Antiperspirantų sudėtyje yra aktyvios druskos, kurios susiaurina prakaito liaukas ir lėtina prakaitavimą, tokiu būdu užkimšdamos odos poras ir neleisdamos ištekėti prakaitui.

Dezodorantų ir antiperspirantų sudėtyje yra vengtinų cheminių medžiagų, kurios ilgalaikėje perspektyvoje gali sukelti rimtus sveikatos pažeidimus.

Toksinės medžiagos esančios Jūsų dezodorante:

Aliuminio druskos (sintetinės) (Aliuminium)

Aliuminis yra ta veiklioji medžiaga, kuri užklijuoja poras ir taip neleidžia ištekėti prakaitui. Aliuminis yra siejamas su Alzaimerio ligos vystymusi. Taip pat estrogenų kiekio kitimu, kas gali didinti krūties ar prostatos vėžio riziką.

Parabenai (Methylparaben, Butylparaben, Propylparaben)

Ši cheminė medžiaga daugelyje produktų yra naudojama kaip konservantas, bet ji pasižymi itin kenksmingu poveikiu. Parabenai yra endokrininę sistemą ardančios medžiagos t.y. jie imituoja natūralių hormonų veiklą ir taip „apgaudinėja” organizmą. Netinkama endokrininės sistemos veikla dažnai yra vėžinių susirgimų priežastimi.

Triklosanas (Triclosan)

Triklosanas yra priskiriamas pesticidų grupei, tačiau šiuo metu jo yra daugelyje dezodorantų. Triklozanas yra naudojamas bakterijų sunaikinimui gamybinių procesų metu. Dezodorantuose ši medžiaga taip pat naudojama bakterijoms, patekusioms į prakaitą, naikinti. Kuomet triklozanas reaguoja su vandeniu gali susidaryti kancerogininį poveikį turinčios dujos – chloroformas.

Propilenglikolis (Propylenglycol)

Kasdien naudojant šią medžiagą, gali būti įjautrintas organizmas, pažeista centrinė nervų sistema, širdis ir kepenys. Dažniausiai, net ir nedideli šios cheminės medžiagos kiekiai sukelia odos bėrimus.

Tad renkantis dezodorantą ar antiperspirantą skaitykite etiketes, venkite šių pavojingų cheminių medžiagų sudėtyje, rinkitės produktus pažymėtus sertifikuotais ekologiniais ženklais.