Pavojingi žaislai

 Valstybinė ne maisto produktų inspekcija (VNMPI) prie Ūkio ministerijos liepos – rugpjūčio mėn. po atliktų tyrimų sustabdė 3 žaislų teikimą į rinką dėl cheminio pavojaus apsinuodyti.

lele_1042Žaislas – lėlė maišelyje “Toys”, art. L102. Rinkinį sudaro gaminiai iš plastiko: lėlė, geltonas ponis, rožinės šukos, 2 palmės ir violetinės spalvos mažas drakoniukas. Kilmės šalis:Kinija. Po VNMPI atliktų laboratorinių tyrimų žaisle nustatytas di – (2-etilheksil) ftalato (DEHP) kiekis 15,95 %, t.y. 159,5 karto viršija leistiną normą (0,1 %). Žaislai ir vaikų priežiūros prekės, kuriuose šio ftalato kiekis yra didesnis kaip 0,1 % plastifikuotos medžiagos masės, negali būti tiekiami rinkai.

pav_2015-07-14_zaislai_4avytesSpaudomas žaislų rinkinys „4 avytės“, kurį sudaro avietinės, geltonos, mėlynos, žalios spalvų avytės, pagamintos iš minkšto plastiko.Kiekvienoje avytėje įdėtas cypsintis mechanizmas šalis – Kinija. VNMPI atliktų tyrimu metu žaisle nustatyta: diizodecilftalatas (DIDP) kiekis – 9,0 %, t. y. 90 kartų viršija leistiną normą (0,1 %) ir diizononilftalatas (DINP) kiekis – 45 %, t. y. 450 kartų viršija leistiną normą (0,1 %), kyla cheminis pavojus apsinuodyti. Žaislai ir vaikų priežiūros prekės, kuriuose šio ftalato kiekis yra didesnis kaip 0,1 % plastifikuotos medžiagos masės, negali būti tiekiami rinkai.

pav_2015-07-14_zaislas_6_kamuoliaiSpaudomasis žaislas  rinkinys „6 kamuoliai“, kurį sudaro 6 įvairių spalvų kamuoliai, pagaminti iš minkšto plastiko. Kiekviename kamuolyje įdėtas cypsintis mechanizmas. VNMPI atliktų tyrimų metu žaisle nustatyta: diizodecilftalatas (DIDP) kiekis – 7,0 %, t. y. 70 kartų viršija leistiną normą (0,1 %) ir diizononilftalatas (DINP) kiekis – 48 %, t. y. 480 kartų viršija leistiną normą (0,1 %), kyla cheminis pavojus apsinuodyti. Tokie žaislai ir vaikų priežiūros prekės, kuriuose šių ftalatų kiekis yra didesnis kaip 0,1 % plastifikuotos medžiagos masės negali būti naudojami kaip medžiaga žaisluose ir vaikų priežiūros prekėse, kurias vaikai gali dėti į burną. Tokie žaislai ir vaikų priežiūros prekės, kuriuose šių ftalatų koncentracija yra didesnė kaip 0,1 % plastifikuotos medžiagos masės, negali būti tiekiami rinkai.

Pavojingų produktų platintojai buvo įpareigoti nedelsiant pašalinti pavojingus produktus iš rinkos, įspėti vartotojus apie susijusią su pavojingais produktais riziką, nurodė produktus susigrąžinti iš vartotojų bei teikti VNMPI informaciją apie tolimesnius veiksmus.

Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos informacija www.inspekcija.lt.