Plastikiniai vandens vamzdžiai

Sulaukėme klausimo apie kenksmingų medžiagų naudojimą plastikiniuose vamzdžiuose, kuriais vanduo atkeliauja iki kriauklės.

Atsakome:
Pagal atliktas studijas, šiai dienai naudojami plastikiniai vamzdžiai gali būti su pavojingomis priemaišomis (kol kas nėra griežtos importo kontrolės, standartų ir šių medžiagų naudojimo visiško uždraudimo). Tačiau nereiktų panikuoti. Pirmiausia – įvairios pavojingos medžiagos, tokios kaip ftalatai, linkusios skirtis į aplinką (į vandenį) aukštesnėje temperatūroje (nuo 80 laipsnių C) ir/arba subraižius plastiką.  Ilgainiui, atlikus pilną rizikos vertinimą Europos institucijų mastu, šios medžiagos ir tokie vamzdžiai tikėtina, kad bus keičiami, tačiau mokslininkų diskusijos, kaip rodo tiek švino, tiek DDT pavyzdys – gali užtrukti iki kelių dešimtmečių.
Taip pat (atsakant ir į klausimą apie PET butelius) – nebūtinai plastikiniuose gaminiuose bus pavojingos medžiagos. Jei gamintojas kontroliuoja procesą – šių medžiagų įmanoma išvengti beveik visose plastiko rūšyse (daugiausia sveikatai kenksmingų medžiagų PVC plastike). Todėl renkantis tiek virdulį, tiek plastikinėje taroje supakuotus maisto produktus, reiktų ieškoti gamintojo nuorodos apie plastiko švarumą. Taip pat galite siųsti užklausą tiekėjui/pardavėjui, į kurią jis privalo atsakyti per 45 dienas – ar gaminiuose yra pavojingų medžiagų apie kurias kalbame projekto Pagalvok, kai perki metu. Užklausos forma galite rasti čia http://www.pagalvok.lt/uzklausos-gamintojams-ir-platintojams/.
O paskiausia, žmogaus organizmas po truputį prisitaiko prie taršos, tačiau šiai dienai šių pavojingų medžiaų naudojama be saiko, todėl kada pasireikš šalutinis poveikis kiekvienam individualiam organizmui – sunku pasakyti. Šalinant iš savo buities pavojingas medžiagas, ten kur įmanoma jau šiandien, užtikrinsite, kad Jūsų organizme bus sukauptas mažesnis tokių medžiagų kiekis ir rizika sveikatai nedidinama. Taigi, jau šiandien galime šalinti abejotinas medžiagas iš savo buities ten kur paprasčiau, todėl keisti virdulį, ypač jei jis skleidžia nemalonų kvapą, rekomenduotina.
Nuotr. http://www.e-senukai.lt