Plaukų šampūnas. Kaip išsirinkti?

Šiandien mes gyvename informacijos, pasirinkimų ir prekių gausoje. Kiekviename žingsnyje turime rinktis iš daugybės galimybių. Vienas iš tokių pasirinkimų, kuris susijęs su mūsų higiena, įvaizdžiu, sveikata ir finansine investicija, yra plaukų šampūnas. Kokie šampūnai turėtų atsidurti mūsų lentynose?

Vilniaus Licėjuje suburta 119 antro kurso mokinių komanda įgyvendino taikomosios chemijos projektą, kuris sprendė problemą – kaip iš prekyboje siūlomų šampūnų plaukams pagrįstai išsirinkti labiausiai tinkantį mūsų plaukų tipui, gerai juos išplautų, suteiktų blizgesio, nedirgintų odos ir akių, būtų draugiškas žmogui ir gamtai, o kainos ir kokybės santykis būtų sąžiningas.

Naudodamiesi Apps for Education Google Cloud aplinka mokiniai sukūrė Lietuvos rinkoje esančių 342 šampūnų duomenų bazę. Buvo identifikuoti 1084 nagrinėtų šampūnų komponentai. Jų gausa ir įvairumas bei atskirų cheminių medžiagų panaudojimas kosmetikos gaminiuose kėlė mokiniams daugybę klausimų, į kuriuos atsakė projekto konsultantai – UAB „BIOK laboratorija” naujų produktų laboratorijos vadovė Justina Rukšnaitė ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento produktų vertinimo skyriaus vyr.specialistas Ričardas Norkus.

Remiantis gautais duomenimis buvo suformuluoti kriterijai, kurie leidžia įvertinti plaukų šampūnų natūralumą, draugiškumą vartotojui, o taip pat atpažinti nepagrįstus reklaminius ir marketinginius teiginius.

Įgytos žinios bei patirtis jau šiandien leidžia kiekvienam iš 119 projekto dalyvių kritiškai vertinti ir atsakingai pasirinkti perkamą produktą. Mokiniai tikisi, jog jų tyrimo rezultatai bus naudingi platesnei visuomenės daliai ir dalinasi projekto metu sukurti informaciniu filmuku.