Prancūzija uždraudžia vienkartinius puodelius bei kitus indus iš plastiko

Prancūzija tapo pirmąja šalimi pasaulyje uždraudusia vienkartinius puodelius, lėkštes ir įrankius iš plastiko. Šis sprendimas susijęs su Prancūzijos žaliąja politika kovojant su klimato kaita ir pasauline tarša. Po COP21 – tarptautinės klimato kaitos konferencijos, vykusios Paryžiuje 2015 metų gruodį, Prancūzija tikisi tapti pasauline lydere priimant darnius aplinkosaugos ir energetikos sprendimus.

Naujas įstatymas reikalauja, kad iki 2020 metų, visi vienkartiniai indai būtų pagaminti iš ne mažiau kaip 50% biologinės kilmės medžiagų, o iki 2025 metų – ne mažiau kaip 60%. Šia priemone papildomas Prancūzijos žaliosios politikos teisės aktas “La transition énergétique pour la croissance verte”. Tai plataus pobūdžio įstatymas priimtas praeitais metais, siekiant sušvelninti klimato kaitos padarinius.

Pasak Prancūzijos sveikatos ir aplinkos asociacijos, šalyje per sekundę išmetama 150 vienkartinių puodelių. Tai susideda į 4,73 milijardo puodelių per metus (skaičius didesnis negu pusė žemės žmonių populiacijos). Tik 1% šių puodelių yra perdirbami, pagrinde dėl to, kad naudojamos sumaišytos žaliavos – polipropilenas ir polistirenas.

Vyksta diskusijos tarp mokslininkų ir gamybos sektoriaus, dėl to, kiek energijos reikia pagaminti aplinkai draugiškiems plastikams. Ar jie žalesni už įprastinius? Olandijos Vageningeno universiteto mokslininkai ištyrę šių bio-plastikų potencialą priėjo prie išvados, kad tai yra pati tinkamiausia alternatyva naftos produktams ateityje, siekiant sumažinti taršą plastiku. Pabrėžiama ir tai, kad bio-plastiko gamybos procesas turi tapti efektyvesnis, kad bio-plastikas taptų perspektyvus.

Plastikinių maišelių draudimas

Šis naujas Prancūzijos įstatymas – tai Segolene Royal, prancūzų ekologijos, darnaus vystymosi ir energijos ministrės darbas. Jos “žaliojo augimo” planu siekiama sumažinti į sąvartynus patenkančių atliekų kiekį pusiau iki 2025 ir sumažinti šiltnamio dujų išmetimą 40% iki 2030 (lyginant su 1990 lygiais).

Liepos mėnesį Prancūzija įvedė visuotinį draudimą plastikinių maišelių dalinimui prekybos centrų kasose. Ši priemonė jau įvesta keliose valstybėse. Bangladeše, plastikiniai maišeliai buvo uždrausti dar 2002 metais, nes maišeliai užblokuodavo vandens nuotekų sistemas. Bangladešas tapo pirmąja tai padariusia valstybe. Po to sekė Pietų Afrikos Respublika, Kenija, Ruanda, Meksika ir kai kurios JAV valstijos.

Jungtinėje Karalystėje ir Niujorke mažmenininkai įvedė kainas už plastikinius maišelius prekybos centruose. Airijoje 2002 metais nustatyta 17 eurocentų kaina sumažino plastikinių maišelių naudojimą nuo 328 vienetų per metus žmogui iki 14 maišelių 2014 metais. Maišelio kaina dabar pakilusi iki 22 eurocentų. Anglijoje, prekybos centrams įvedus 5 pensų mokestį už maišelius, jų panaudojimas sumažėjo daugiau kaip 85% nuo pernai metų spalio, kai maišeliai buvo nemokami.

Plastikiniai maišeliai ir pakuotės patekusios į aplinką gali pridaryti daugybę rūpesčių. Jūrose ir vandenynuose plastikas veikiamas saulės ir sūraus vandens tik suskilinėja į mažesnius gabaliukus, kuriuos netyčia praryja paukščiai ir žinduoliai gyvenantys vandenyje ir prie vandens. Prireikia šimtų metų kol plastikas galutiniai susiskaido, todėl maišeliai ir vienkartiniai plastikiniai indai yra didžiulė problema.

Mokslininkai įvertino, kad vien 2010 metais į vandenynus pateko apie 8 milijonus tonų plastiko, o bendram jo kiekiui vandenynuose įvertinti pritrūktų vaizduotės. Perspėjama, kad nekontroliuojant, šie kiekiai gali išaugti dešimteriopai, nebent bus pagerintas atliekų tvarkymas tarptautiniu mastu.

Rekomendacijos kaip sumažinti plastiko naudojimą:

– Eidami į parduotuves ar turgų pasirūpinkite savo maišais, krepšiais ar pintinėmis. Plastikinius maišelius galite naudoti daug kartų, o suteptus išplauti, išdžiovinti ir vėl panaudoti.

– Nepirkite vandens plastikiniuose buteliuose. Vietoje jų, įsigykite daugkartinę metalinę, stiklinę ar saugią plastikinę gertuvę.

– Norėdami išvengti vienkartinių puodelių, įsigykite daugkartinį termo-puodelį. Perkant kavą išsinešimui, prašykite, kad kavą jums supiltų į jį.

– Vietoje plastikinių dėžučių galite naudoti stiklainius įsidėti savo pietums.

 

Parengta pagal:

http://edition.cnn.com/

Daugiau info apie bio-plastiką:

http://www.explainthatstuff.com/