Pynimas iš spalvotų gumyčių - gali sukelti vėžį!

Rankdarbiai iš spalvotų gumyčių (dar vadinamų “Loom band”) šiuo metu vaikų ir jaunimo tarpe yra tikra manija. Spalvų gausa, nesudėtingas pynimo būdas, gaunamų raštų įvairovė bei pritaikomumas (nuo apyrankių iki suknelių) įtraukia vis daugiau entuziastų. Tėveliai džiaugiasi, kad vaikai rado hobį, bet ar tikrai jie gali būti ramūs?

“Loom band” yra rankdarbių rinkinys, kurio esmė – naudojantis nesudėtingais įrankiais (vąšeliu bei pynimo staklėmis) pinti iš silikoninių gumyčių įvairius rankdarbius. Šis užsiėmimas toks populiarus, kad rinkoje atsirado įvairių pigesnių pynimo rinkinių, kurie nėra kokybiški, o, kaip parodė Didžiosios Britanijos atlikti tyrimai, dar ir pavojingi vaikų sveikatai.

Anglijos cheminių medžiagų specialistų grupė, atsakinga už produktų saugą, gavusi tėvų nusiskundimų, dėl gumyčių skleidžiamo keisto kvapo, ištyrė 16 atsitiktinai parinktų “loom band” pakuočių. Vieninteliai atrankos kriterijai buvo mažiau žinomas prekės ženklas arba nurodyta klimės šalis – tolimieji Rytai.

Visi 16 ištirtų rinkinių, savo sudėtyje turėjo didesnį nei leistina ftalatų kiekį (daugiau nei 0,1 proc.), o dviejuose rinkiniuose ftalatų kiekis buvo viršytas net 500 kartų. Ftalatai, tai cheminės medžiagos, kurios naudojamos plastikui suminkštinti, o taip pat – ir kosmetikoje. Ftalatai yra priskiriami prie endokrininę sistemą veikiančių medžiagų, kurios siejamos su vėžiniais susirgimais, nevaisingumu bei hormoninės sistemos sutrikimais. ES dar 2006 m. uždraudė 6 rūšių ftalatų naudojimą vaikų, jaunesnių negu trys metai, žaislų gamyboje. Kitų ftalatų kiekį apribojo iki 0,1 proc. Tačiau akivaizdu, kad ne visi į rinką patenkantys “loom band” rinkiniai šiuos reikalavimus atitinka.

Deja, šiuo metu nėra galimybės vartotojams gauti  patikimą informaciją, kurie prekės ženklai reikalavimų neatitinka. Žinoma, yra galimybė, klausti gamintojo, siunčiant jam užklausą. Į ją gamintojas / platintojas privalo atsakyti per 45 dienų. Visgi, svarbu atsiminti, jog tokią informaciją pateikia pats gamintojas. Objektyviai juos patvirtinti gali tik tyrimai. Šiuo atveju, geriausia alternatyva veikiausiai būtų patiems spręsti, ar rinktis šį laisvalaikio būdą, ar jį pakeisti alternatyviu. Specialistai pataria rinktis gerai žinomus prekės ženklus, nepirkti nekokybiškų, pigių produktų turguose ar neoficialiose prekybos vietose (didesnė tikimybė, kad prekės bus nesaugios). Taip pat prižiūrėti, kad vaikai gumyčių nedėtų į burną ir nekramtytų.

Didžiojoje Britanijoje po paskelbtų tyrimo rezulatatų vienas iš didžiausių prekybos žaislais tinklų “The Entertainer” pašalino iš savo lentynų “loom band” rinkinius.

Parengta pagal:

www.chemtrust.org.uk

http://www.independent.co.uk/news/uk/loom-band-charms-withdrawn-nationwide-after-testing-positive-for-cancerous-chemicals-9699968.html

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2723726/Loom-band-cancer-warning-rogue-consignments-charms-contain-massive-levels-deadly-chemicals.html

http://www.walesonline.co.uk/news/wales-news/thousands-plastic-loom-bands-fill-7624775