Šampūnas-kondicionierius „Margarita ekologiška“ – ar tikrai ekologiškas?

Praėjusios sav. pabaigoje gavome Andriaus Paliušio užklausą, apie „Margarita ekologišką“ šampūną kondicionierių.

Žemiau pateikiame susirūpinusio vartotojo laišką, kuriame teiraujamasi, ar gaminys tikrai yra eklogiškas bei mūsų atsakymą. Taip pat  pridedame vėliau gautą „BIOK laboratorijos“ atsakymą ir trumpą mūsų specialistės komentarą.

 

Andriaus Paliušio užklausa

„Labas rytas, džiugu, kad paskaitęs jūsų lankstinuką apie kosmetiką turiu daugiau galimybių įvertinti aplinkoje esančias medžiagas. Šiuo atveju padėjo jūsų vartotojo atmintinė apie kosmetiką žr. http://www.bef.lt/fileadmin/Publications/BIH_Kosmetika_LT.pdf. Lankstinukas padėjo suprasti, kad šampūnas galbūt neekologiškas, jis neturi sertifikato. Keista, kad gamintojai jį taip žymi. Dėl to jį, manau, reikia detaliau įvertinti. Jei turite galimybę, prašau, įvertinkite jame esančias medžiagas (galbūt joms naudojami panašūs pavadinimai, kurie dar nepaskelbti), aš vieną jau radau: rišančioji medžiaga EDTA (DisodiumEDTA). Kaupiasi organizme bei aplinkoje.“

 

Mūsų atsakymas

„Laba diena,

kad būtume tikri, jog kalbame apie tą pačią kosmetikos priemonę, pridedu sudėtį. Ant pakuotės pateikiama tokia informacija:

„Aqua*, SodiumCoco-Sulfate*, Coco Glucoside*, Cocamidopropyl Betaine*, Dicaprylyl Ether*,Decyl Glucoside*, Glyceryl Oleate*, Sodium Chloride, Sodium Benzoate, PotassiumSorbate, Lauryl Glucoside*, Stearyl Citrate*, Glycerin*, Vaccinum Macrocarpon(Cranberry) Extract**, Avena Sativa (Oat) Kernel Extract**, Xanthan Gum**,Polyquaternium-10, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Disodium EDTA, CitricAcid, Parfum, CI 16255.

* – 95% komponentų – ECOCERT ar natūralios prigimties.

** – augaliniai komponentai organinės kilmės.“

 

Norėčiau pastebėti, kad šio produkto sudėtis tikrai nėra prasta, tačiau:

1) kaip Jūs ir minite, nėra aiškus komponentų ženklinimas;

2) yra kelios sudėtinės dalys, kurių siūlome vengti – tai Jūsų minėtasis Disodium EDTA bei kvapiosios medžiagos (Parfum). Pagal dabartinį aprašymą, nėra aišku, ar naudojamiems kvapams pagaminti nebuvo naudojami ftalatai.

Patį produktą gamintojas įvardino kaip „ekologišką“ savarankiškai. Jei  produktas būtų sertifikuotas ECOCERT ženkleliu (http://www.ecocert.com/en) jis turėtų specialią žymą, ant pakuotės būtų paminėta, kad gaminys atitinka ECOCERT reikalavimus. Tokiu atveju būčiau tikra, kad šios kosmetikos priemonės sudėtyje 95% medžiagų yra natūralios ir 10% iš jų organinės kilmės (t.y. užaugintos nenaudojant pesticidų ar kitų kenksmingų chemikalų), gamybos procesas kontroliuojamas, sudėtyje tikrai nėra cheminių medžiagų, pagamintų iš naftos.

Dabartinis užrašas („* – 95% komponentų – ECOCERT ar natūralios prigimties. ** – augaliniai komponentai organinės kilmės.“) man kelia klausimų: – kiek medžiagų turinčių ECOCERT sertifikatą iš tiesų naudojama šios priemonės gamybai (nes ECOCERT medžiagos privalo būti natūralios ir papildomai atitikti apdorojimo standartus); ar organinės kilmės komponentai taip pat patenka tarp ECOCERT komponentų? Šiuos klausimus uždaviau BIOK kompanijai, gaminančiai šį gaminį. Sulaukusi atsakymo/išaiškinimo pasidalinsiu su Jumis savo pastebėjimais ir detalesniais komentarais.“

 

„BIOK laboratorijos“ atsakymas 

„BIOK laboratorija“ specialistų teigimu, procentai, nurodyti kosmetikos pakuotėje “Margarita ekologiška”, nurodo, kiek tame gaminyje yra ECOCERT ir natūralios, organinės prigimties medžiagų.

Pats produktas nesertifikuotas, bet jis atitinka natūralios kosmetikos reikalavimus, nes didžiąją dalį kosmetikos produkto sudaro ECOCERT sertifikuotos žaliavos, dėl to nėra būtinybės kiekvieną jų išskirti.

Kvapai įeinantys į šią kosmetiką yra natūralūs, ftalatų juose nėra.“

 

Mūsų komentaras apie atsakymą 

„Dalis ingridientų turi ECOCERT sertifikatus, tačiau pats produktas nėra sertifikuotas, todėl galima pasitikėti tik BIOK kompanijos reputacija ir geranoriškumu. Kiekvieno produkto sudėtį reikia nagrinėti atskirai.“