Šiaurės šalys įvardijo, kiek kainuoja pavojingų cheminių medžiagų neigiamas poveikis

2014 m. lapkričio 17 d. Briuselis – Asmuo atsakingas už Danijos, Suomijos, Islandijos ir Švedijos interesus paskelbė, kad daugiau nei 40 proc. sveikatos išlaidų susijusių su vyrų reprodukcinėmis problemomis gali būti patiriamos dėl hormoninę sistemą veikiančių cheminių medžiagų, kurios dar žinomos, kaip endokrininę sistemą ardančios medžiagos (EDC).

„Neveiklumo išlaidos: socialinė ir ekonominė analizė išlaidų, susijusių su endokrininę sistemą veikiančių medžiagų poveikiu vyrų reprodukcinei sveikatai” – tokį dokumentą pirmadienį paskelbė Šiaurės šalių Ministrų taryba.

Šio dokumento autoriai susikoncentravo į neigiamą poveikį vyrų reprodukcinei sistemai (genitalijų pakitimai, geriau žinomi kaip kriptocizmas ir hipospadija; prasta sėklos kokybė; sėklidžių embrioninių ląstelių vėžiu), nes „priežastiniai ryšiai tarp endokrininę sistemą veikiančių medžiagų ir neigiamo jų poveikio yra gan plačiai aprašyti”.

Ataskaitoje aiškiai išdėstyta, kad tik dalis su šia problema susijusių išlaidų gali būti siejamos su endokrininę sistemą veikiančiomis medžiagomis. Autoriai po konsultacijų su ekspertais ir remdamiesi savo žiniomis nustatė santykines proporcijas – 2 proc., 20 proc. ir 40 proc. visų reprodukcinės sistemos ligų yra sukeliamos EDC.

Visos Europos Sąjungos (ES) mastu šių ligų gydymo išlaidos sudaro atitinkamai 59 milijonai Eurų, 600 milijonai Eurų bei 1,200 milijonai Eurų per metus. Taigi, jeigu endokrininę sistemą veikiančios medžiagos yra atsakingos už didžiausią susirgimų dalį – 40 proc., tuomet pašalinus šias medžiagas iš rinkos būtų galima sutaupyti iki 1,200 milijono Eurų.

„Ši ataskaita turi padėti galutinį tašką pramonės lobistų siekiui sulėtinti endokrininę sistemą ardančių cheminių medžiagų reguliavimo politikos vystymąsi. Jeigu įvertinsim, kad endokrininę sistemą veikiančios medžiagos sąlygoja net 40 proc. vyru reprodukcinių funkcijų sutrikimus, o tai reiškai gan dideles išlaidas, todėl šios cheminės medžiagaos neturėtų būti naudojamos”, – sako Lisette Van Vliet , HEAL vyresnioji politikos patarėja.

Po keleto atidėjimų įgyvendinant reglamentą dėl endokrininę sistemą ardančių cheminių medžiagų (EDC), ES Komisijos sveikatos direktoratas (DG SANCO) paskelbė viešas konsultacijas dėl endokrininę sistemą ardančių cheminių medžiagų kriterijų nustatymo ES biocidų ir pesticidų teisiniuose aktuose. Konsultacija vykdoma per interneto klausimyną ir vyks iki 2015 m. sausio 16 d.

Norden ataskaita apie HEAL paskaičiavimus

2014 m. birželio mėn. HEAL paskelbė ataskaitą apie sveikatos išlaidas, susijusias su hormoninę sistemą ardančių medžiagų poveikiu ir pateikė, kad šios išlaidos ES gali siekti 31 bilijoną Eurų per metus. HEAL skaičiavimai apėmė šiek tiek platesnes ribas ir su endokrininę sistemą ardančiomis medžiagomis buvo siejami ne tik kriptorchizmas, hipospadija, nevaisingumas ir sėklidžių vėžys (ką apėmė Norden atskaita), bet ir krūties bei prostatos vėžys, vaikų elgsenos sutrikimai, tokie kaip autizmas, dėmesio trūkumo, hiperaktyvumo sutrikimas, nutukimas ir diabetas. HEAL buvo naudojama 2-5 proc. priežastingumo dalis.

Norden ataskaita patvirtina HEAL išvadas. Nors pripažįstama, kad HEAL skaičiavimas skiriasi ir apima daug daugiau ligų, tačiau yra pabrėžiama: „Nors yra skirtumų tarp šio pranešimo ir HEAL ataskaitos, apskaičiuotos išlaidos, susijusios su vyrų reprodukcine sveikata yra maždaug panašios”.

Parengta pagal:

  1. “The Cost of Inaction: Socioeconomic analysis of costs linked to effects of endocrine disrupting substances on male reproductive health” http://norden.diva-portal.org/smash/record.jsf?pid=diva2%3A763442&dswid=-8392
  2. Public Consultation on defining criteria for identifying endocrine disruptors in the context of the implementation of the plant protection product regulation and the biocidal products regulation http://ec.europa.eu/dgs/health_consumer/dgs_consultations/food/consultation_20150116_endocrine-disruptors_en.htm
  3. Health costs in the EU: How much is related to Endocrine Disrupting Chemicals? http://www.env-health.org/IMG/pdf/18062014_final_health_costs_in_the_european_union_how_much_is_realted_to_edcs.pdf