Skaitytojai klausia: kas pavojingiau - plastikinis virdulys ar PET butelis?

Skaitytojas Andrius klausia: „..pagal turimus duomenis kas pavojingiau PET butelis ar plastikinis virdulys. Kaip rinktis virdulį?”

Pagalvok.lt ekspertai atsako: „Geriausia rinktis neplastikinį virdulį. Plastikinį virdulį, jei visai netinka metaliniai ar stikliniai, reiktų rinktis  vadovaujantis tokiais principais – pagamintas Europos Sąjungoje ir gamintojo paženklintas kaip „phthalates free“, „BPA free“ – bus mažiausiai nepageidaujamų priedų, ypač jei ir plastikas pagamintas ES (maža tikimybė yra). Dažniausiai virduliams gaminti naudojami plastikai: polietilenas (LDPE), polipropilenas (PP) ir polistirenas (PS), nes šie plastikai atitinka atsparumo karščiui, nedegumo reikalavimus ir pan. Pažangesni gamintojai žymi instrukcijoje iš kokio plastiko pagamintas virdulys, tačiau šiuo metu nėra bendro reikalavimo pateikti iš ko virdulys pagamintas, nes jie surenkami kaip elektronikos atliekos, o ne maisto pakuotė.

2014 m. Ispanijos mokslininkų atlikta studija (Albert Guart, Francisco Bono-Blay, Antonio Borrell, Silvia Lacorte. “Effect of bottling and storage on the migration of plastic constituents in Spanish bottled waters”. Food Chemistry 156: 73–80, 2014) teigia, kad plastikiniuose PET vandens buteliuose nustatyta mažiausiai plastifikatorių (tarp jų ir endokrininę sistemą ardančių) ir jie nepatenka į vandenį. Be to reikia atkreipti dėmesį, kad šios taros mes dažniausiai nešildome (nebent paliekame saulės spinduliuose). 2011 m. studija (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3222987/ ) teigia, kad iš principo iš daugumos dabar naudojamų plastikų išsiskiria endokrininę sistemą pamėgdžiojančių cheminių medžiagų (net jei tai ir ne plačiai aptarinėjami ftalatai ar BPA). O įvairios medžiagos skiriasi būtent veikiant karščiui ir subraižius. Todėl tikrai tikimybė mažesnė, kad iš PET butelio į vandenį pateks nepageidaujamas plastiko priedas nei iš virdulio. Taigi galvojant apie plastikinius virdulius – visgi geriausia rinktis neplastikinius.