Tarp pavojingiausių gaminių – žaislai

Europos komisija neseniai paskelbė praėjusių metų ataskaitą dėl Skubių pranešimų apie pavojingus gaminius sistemos. Skelbiama, jog sistema vis dažniau naudojosi nacionalinės institucijos – pateikta daugiau nei 2000 pranešimų apie pavojingų gaminius. Dažniausiai jų gretose atsidūrė žaislai, pavyzdžiui, populiarieji suktukai.

Cheminių medžiagų keliama rizika

Pranešimai apie pavojingus žaislus sudarė net 29 proc. visų pranešimų. Per šią sistemą 2017 m. taip pat dažnai buvo pranešama apie pavojingus automobilius ar motociklus. Dažniausiai buvo pranešti apie riziką susižeisti (28 proc.), o taip pat apie cheminių medžiagų keliamą riziką (22 proc.). Visais pranešimo atvejais buvo imamasi atitinkamų veiksmų ir pavojingi gaminiai buvo pašalinti iš rinkos. Iš Lietuvos pernai gauti 44 pranešimai.

Atkeliauja iš trečiųjų šalių

Vis dėlto, vartotojai raginami atkreipti dėmesį, iš kur įsigyjamos prekės. Dažnai pavojingos prekės perkamos internetu ir neretai atkeliauja iš ES nepriklausančių valstybių. Daugiau nei pusė pavojingų daiktų atkeliavo iš Kinijos. Atsižvelgdama į tai Komisija ragina bendradarbiauti su tarptautiniais partneriais ir interneto platformomis, kad pavojingi gaminiai nepasiektų ES vartotojų.

Skubių pranešimų sistema veikia nuo 2003 m. 31 valstybėje. Ją siekiama kas kartą vis tobulinti. Sistemoje ne tik įmonės gali pranešti apie pavojingus gaminius, bet ir vartotojai pamatyti ir išsinagrinėti pateiktą medžiagą.

Parengta pagal Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje informaciją