Trečdalio vaikų šlapime – estrogeninį poveikį turinti medžiaga

JAV mokslininkų tyrimas atskleidė, kad beveik trečdalio vaikų šlapime aptikta estrogeninį poveikį turinčios medžiagos 4-nonilfenolio (4NP), taip pat ir kitų organizmo teršalų.

Tyrimo metu šlapimo mėginiai buvo paimti iš 50 vaikų, kurių pusę sudarė mergaitės, kitą pusę – berniukai. Tyrime dalyvavo 4 – 8  metų amžiaus vaikai. Šlapimo mėginiuose analizuotos šios medžiagos: bisfenolis A, triklozanas, 4NP, 4 dietilheksil ftalato (DEHP) junginiai bei 4 skirtingi parabenai (naudojami kaip konservantai kosmetikoje). Beveik ¾ vaikų (74%) šlapimo mėginiuose aptiktos mažiausiai 8 cheminės medžiagos. Vertinant vidutinės koncentracijas žymaus skirtumo tarp lyties ar amžiaus nenustatyta.

Daugiau nei ketvirtadalyje (28%) mėginių nustatyti išmatuojami 4NP kiekiai. Ši pavojinga cheminė medžiaga yra viena mažiausiai tyrinėtų šlapime. Nors ji jau buvo aptikta suaugusių amerikiečių mėginiuose, tačiau anot mokslininkų vaikų organizme rasta pirmą kartą. Vienoje belgų studijoje nurodoma, kad rasti maži 4NP kiekiai arba visai nerasti, tačiau Taivano mokslininkai nurodo, kad nuo 84 iki 94% vaikų šlapimo mėginiai buvo užteršti ir kai kuriais atvejais rastos ganėtinai didelės koncentracijos.

Studijos autoriai teigia, kad platus koncentracijų pasiskirstymas įvairių tyrimų ataskaitose rodo, jog reikalinga tęsti šios pavojingos cheminės medžiagos tyrimus.

Patekimo į organizmą šaltiniai nėra tiksliai žinomi, tačiau 4NP gali būti naudojamas plovikliuose, kosmetikoje. Europos cheminių medžiagų agentūra priskirią 4NP prie itin didelį susirūpinimą keliančių medžiagų dėl endokrininę sistemą ardančių savybių.

 

Parengta pagal straipsnį.