Tyrimas: pavojingos cheminės medžiagos turizmo įrangoje

2016 m. sausį „Greenpeace” atliktas tyrimas atskleidė, kad populiariausių prekinių ženklų turizmo įrangoje gausu aplinkai ir žmogaus sveikatai pavojingų cheminių medžiagų. Įvairiuose turistiniuose gaminiuose – drabužiuose ir batuose, miegmaišiuose, palapinėse – ieškota pavojingų perfluorintų ir polifluorintų junginių (PFC).

Iš viso buvo tirta 40 skirtingų prekių: 11 striukių, 8 poros kelnių, 7 poros batų, 8 kuprinės, 2 palapinės, 2 miegmaišiai ir 2 kiti produktai. PFC rasta beveik visuose gaminiuose. Tik keturiuose iš jų šių medžiagų neaptikta.

Dėl jų stabilumo ir atsparumo vandeniui bei riebalams, PFC junginiai yra plačiai naudojami gaminant vandeniui ir purvui atsparius produktus. Visgi, daug mokslininkų pasisako prieš šių medžiagų naudojimą. 2015 metais daugiau nei 200 mokslininkų iš 38 valstybių pasirašė Madrido nutarimą, kuriame rekomenduojama vengti naudoti PFC junginius pramonėje. Nors šie junginiai pavojingi, patvarūs ir linkę kauptis aplinkoje, reguliuojama tik nedidelė jų dalis (PFOS, PFOA ir dar keturi junginiai).

Vienai garsiausių aplinkosaugos organizacijų gaminius tyrimams padėjo parinkti turizmo mėgėjai bei organizacijos šalininkai. Tai buvo pirmas kartas, kai „Greenpeace” vykdomame produktų tyrime dalyvavo visuomenė.

Tendencija aiški – lauko turizmo firmų produktuose plačiai naudojamos net ir tos medžiagos, dėl kurių pavojaus aplinkai ir žmogaus sveikatai mokslininkai kalba jau kurį laiką. 11-oje gaminių aptikta patvaraus, ilgos grandinės perfluorinto junginio – PFOA, kurio koncentracijos viršijo Norvegijoje taikomas normas (1mg/m2 produkto). Dėl savo kancerogeninių, imunotoksinių, endokrininę sistemą ir vystimąsi trikdančių savybių, PFOA REACH reglamente priskiriama prie itin didelį susirūpinimą keliančių medžiagų.

Gaminiuose aptikta ir trumpos grandinės PFC junginių tik dar didesnėmis koncentracijomis, tarp jų – ir lakieji FTOH (fluorotelomero alkoholiai), kuriems skylant susidaro FTOA. Mokslui žinoma, kad PFC yra pavojingos aplinkai medžiagos, jos itin lėtai skyla, o patekusios į aplinką pasklinda po visą Žemės rutulį. Taip pat įrodyta, kad kai kurie PFC kaupiasi gyvų organizmų audiniuose, taip pat – ir žmogaus, gali sukelti reprodukcinių sutrikimų, paveikti endokrininę sistemą ir potencialiai sukelti vėžinius susirgimus.

Rekomendacijos

 Jei jau turite įsigiję turistinę įrangą:

  1. Pasidomėkite gaminio sudėtimi. Geriausia – klausti gamtintojo. Pagal REACH reglamentą, jis (o taip pat ir platintojas) turi jums pateikti atsakymą per 45 dienas. Plačiau
  2. Jei žinote, kad jūsų turimoje aprangoje ar įrangoje yra PFC, stenkitės juos naudoti tik esant būtinybei. Kasdienei veiklai rinkitės kitus gaminius.

 

Jei planuojate šią įrangą įsigyti:

Prieš įsigydami gaminį, pasidomėkite jo sudėtimi. Ant prekių ieškokite ženkliukų su užrašu „PFC-free” arba rinkitės gamintojus, kurie gamyboje PFC yra pakeitę į nepavojingas medžiagas ir tai deklaruoja. Tokių gamintojų jau yra, o įsipareigojusių šias medžiagas pakeisti saugiomis iki 2020m – dar daugiau. Daugiau apie tokius gamintojus galite paskaityti: http://detox-outdoor.org/en/.

Parengta pagal:

http://www.greenpeace.org/