Renkamės mokyklines prekes: kur gali slypėti kenksmingi ftalatai?

Kiekvienais metais besibaigiant vasarai parduotuvių lentynos nukraunamos įvairiomis kanceliarinėmis prekėmis. Į ką atkreipti dėmesį renkantis mokyklines prekes jau rašėme. Kviečiame paskaityti čia. Šį kartą apie mokyklines prekes, kiek kitu kampu – apie jose slypinčius ftalatus, kaip jų išvengti ir naujus griežtesnius ribojimus.

Spalvoti pieštukai, flomasteriai, vaškinės kreidelės, spalvota kreida, kai kurie dažai ir kitos priemonės pagal Žaislų saugos direktyvą 2009/48/EByra laikomi žaislais. Jų saugai (cheminei ir ne tik) taikomi griežtesni reikalavimai, nei įprastinėms kanceliarinėms prekėms. Pavyzdžiui, negali būti (nebent tik pėdsakai) alergizuojančių kvapiųjų medžiagų,  griežtesnės ribos metalams, draudžiamos kancerogeninės, mutageninės, toksiškos reprodukcijai medžiagos.

Piešimo ir dažymo priemonės (piešimo angliukas, pastelės, pieštukai, spalvoti pieštukai ir kt.), parduodami specializuotose parduotuvėse ir skyriuose menininkams, nėra laikomi žaislais. Šie gaminiai vis tiek turi atitikti bendruosius gaminių saugos reikalavimus, tačiau visgi gali būti mažiau chemiškai saugūs, ypač mažiems vaikams. 

Džiugu, kad nuo šių metų liepos 7 dienos įsigaliojo ribojimas naudoti ftalatus (DEHP, DBP, BBP, DIBP) plastifikuotuose gaminiuose, tarp kurių – ir mokyklinės bei biuro prekės. Ftalatų tokiuose gaminiuose gali būti mažiau nei 0,1 % gaminio svorio. Seniau toks apribojimas buvo taikomas tik žaislams ir vaikų priežiūros priemonėms. Kiti tokių gaminių pavyzdžiai: plaukimo priemonės, pripučiami čiužiniai, avalynė, dirbtinė oda, grindų danga, pramoginė/turizmo įranga ir pan. Ftalatai naudojami plastikuose. Dažniausiai – polivinilchlorido (PVC) plastike, kaip priedai suteikiantys minkštumo, lankstumo. Jie yra toksiški reprodukcijai – kenkia berniukų lytinei brandai trikdydami jų hormoninę sistemą. Jie taip pat neigiamai veikia ir aplinką. Taigi, artimiausiu metu ftalatų turėtų sumažėti plastikinėse kuprinių, penalų, segtuvų  aplikacijose, kuprinių vidiniame apsauginiame sluoksnyje, trintukuose ir pan. 

Nors šis ribojimas galioja tiek ne ES pagamintoms ir importuotoms prekėms, tiek pagamintoms ES, visgi patariame būti atidiems ir kruopščiai bei atsakingai rinktis mokyklines prekes:

  • Rinktis ES pagamintus gaminius, kadangi čia gamintojus kontroliuoti lengviau. Taip pat daug cheminės saugos pažeidimų nustatoma gaminiuose, parduodamuose internetu, ypač, jei jų tiekėjas ar gamintojas yra įsikūręs už ES ribų. 
  • Rinktis gaminius ir priemones, kurios pažymėtos non-toxic, phthalate free, solvent free ženklais.
  • Pasidomėti gamintoju. Dažnai atsakingi gamintojai savo interneto svetainėse ar ant pačių gaminių skelbia, kad nenaudoja tam tikrų pavojingų cheminių medžiagų ar gamina aplinkai palankesniu būdu. 
  • Rinktis eko-ženklais pažymėtas kanceliarijos priemones, pavyzdžiui, ES Gėle, Šiaurės šalių gulbe ar vokiečių Mėlynuoju angelu. 
  • Mažiesiems stengtis pirkti būtent vaikams skirtus gaminius, o ne profesionalaus naudojimo priemones, kurios parduodamos specializuotuose parduotuvėse. Jei visgi tokių išvengti nepavyksta, reikia paaiškinti vaikui (perskaičius instrukciją), kaip saugiai su tokiomis priemonėmis elgtis.
  • Stengtis apskritai vengti plastiko.

No comments!

Write a review

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *