Ar sporto įranga gali mane nuodyti?

Svarbi sveikos gyvensenos dalis yra fizinis aktyvumas. Tačiau yra keletas paslėptų grėsmių, kurios gali trukdyti pasiekti numatytus tikslus. Paprastai trūkumai nėra matomi iš karto, nes poveikis gali pasireikšti ir po ilgo laiko.

Sportuojant mūsų medžiagų apykaita pagreitėja ir sukelia prakaitavimą, kuris yra labai normalus mūsų organizmo atsakas. Šiame procese didžiausias mūsų organas – oda – linkęs išskirti, bet taip pat intensyviau absorbuoti chemikalus. Taigi, sportuodami su drėgmę praleidžiančiais sintetiniais drabužiais ir ant/su plastikinėmis medžiagomis, mes patys padidiname pavojingų medžiagų patekimo į organizmą galimybę.

Ypač daug potencialiai kenksmingų medžiagų nauduojama minkštuose plastikiniuose gaminiuose. Medžiagų, tokių kaip reprotoksiniai plastifikatoriai, patvarūs parafinai ar kancerogeniniai antipirenai, vis dar galima rasti įvairiuose gaminiuose, taip pat ir sporto bei laisvalaikio reikmenyse. Tai neseniai įrodė testai, atlikti įgyvendinant „LIFE AskREACH“ projektą.

Kur slypi pavojai?

Sportuodami dažnai naudojame daug įvairių pagalbos priemonių – pirštines, dirželius, kamuoliukus, kilimėlius ir pan. Dauguma naudojamos įrangos yra pagaminta iš plastiko. Plastikas, kaip žinome, daugiausia gaminamas iš naftos (iškastinių šaltinių) ir norint pasiekti reikiamų savybių, pridedama įvairių cheminių priedų. Viena pridedamų junginių grupė yra plastifikatoriai (pvz., ftalatai), padedantys medžiagą padaryti minkštesn ir lankstesnę. Lankstumas ir minkštumas gana dažnai yra tai, ko mes ieškome sporto įrangoje.

Pavyzdžiui, jogos kilimėliai dažnai gaminami iš PVC su priedais, tokiais kaip ftalatai ir parabenai, kuriuose yra didelė lakiųjų organinių junginių (LOJ) koncentracija. Jie gali sukelti galvos skausmą, pykinimą ir galvos svaigimą, nosies dirginimą, alergines reakcijas, neurologines problemas, kepenų ir inkstų pažeidimus, vėžį ir galbūt net vaisingumo problemas ir persileidimą. Norėdami sumažinti šių cheminių medžiagų poveikį, galite išvynioti naują jogos kilimėlį, atidaryti langus ir jį išvėdinti. Dar geresnis variantas yra pasirinkti jogos kilimėlį, pagamintą iš organinės medvilnės, vilnos, kamščio, džiuto ar perdirbtos gumos.

Mes jau girdėjome apie kūno rengybos kamuolius (kamuolius) ir jogos kilimėlius, tačiau pavojingos medžiagos taip pat gali slėptis šokinėjimo virvelėse, pilateso oro pagalvėse, svarmenyse ir daugelyje kitų naudojamų įrenginių.

Ką galime padaryti, kad apsisaugotume? 

Kai tik įmanoma, mes galime naudoti natūralias medžiagas: šokinėjimo virveles su medinėmis rankenomis ir natūralaus pluošto virve, medinius svarmenis ir pan. O kai nėra gerų alternatyvų, galime paprašyti mažmenininkų ir gamintojų informuoti, ar produkte yra labai didelį susirūpinimą keliančių medžiagų. Mes turime teisę žinoti, o naudojantis „Scan4Chem“ programa lengviau pateiksite užklausą mažmenininkams / gamintojams.

Kita sporto įrangos grupė yra viskas, kas susiję su vandeniu:  plaukimo kepurės, nardymo kliūtys ir įranga, maudymosi „makaronai“ ir visų rūšių pripučiami guminiai ratai ar gyvūnai bei kiti daiktai.

Gana dažnai atidarant įrangos paketą jaučiamas stiprus cheminis kvapas. Tai yra pirmas įrodymas, kad įsigytoje įrangoje gali būti pavojingų medžiagų ir kad ją reikia vėdinti. Bet dar svarbiau yra pagalvoti prieš įsigyjant šias prekes – ar mums jų tikrai reikia?

Taip pat šioje kategorijoje tiriami biologinių plastikų naudojimo pokyčiai ir vartotojai domisi biologine sporto įranga. Tačiau, kaip žinoma, biologiniai plastikai ne visada yra sprendimas, jei kalbame apie pavojingas medžiagas – pridedami priedai išlieka nepakitę.

Apibendrinant galima teigti, kad paslėptos grėsmės yra naudojamos sporto ir laisvalaikio įrangoje. Taigi mes, vartotojai, turime žinoti apie tai ir, jei įmanoma, pasirinkti saugesnes alternatyvas. Visų pirma turime pagalvoti prieš pirkdami!

Kai kurie naudojami informacijos šaltiniai:

https://oshwiki.eu/wiki/Dermal_exposure_to_dangerous_substances
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2352550918300137

No comments!

Write a review

El. pašto adresas nebus skelbiamas.