Gražūs, bet pavojingi namai

Visi nori turėti gražiai atrodančius namus su daiktais, kurie padarytų šią vietą individualia ir labai ypatinga. Mums taip pat patinka mieli prisiminimai iš kelionių, atostogų ir šeimos susitikimų. Todėl mūsų namuose gali būti pilna įvairių aksesuarų ir dekoracijų, suvenyrų ir kt.

Daiktai, kuriuos naudojame, yra skirti ne tik dekoravimui. Yra daugybė daiktų, skirtų tam tikrai mūsų kasdienio gyvenimo veiklai. Tai gali būti valymo reikmenys (šepečiai, kibirai ar dubenys), velykinės ar kalėdinės dekoracijos, tekstilės priedai (sagos, užtrauktukai, kelnių diržai), papuošalai, priedai (piniginės, rankinės, sagės, segtukai plaukams) ir viena labai svarbi grupė –  mokykliniai reikmenys.

Visi šie gaminiai yra labai naudingi, jie gali palengvinti mūsų gyvenimą, tačiau juose gali būti pavojingų medžiagų, ypač kai jie pagaminti iš plastiko. Neapdorotas plastikas yra trapus ir kietas, todėl chemikalai pridedami gamybos proceso metu, siekiant suteikti specifinių savybių (tokių kaip elastingumas, stabilumas, spalvos atsparumas, skaidrumas, statinis krūvis ar tvirtumas) ir taip pritaikant galutinį produktą pagal konkrečią paskirtį.

Bloga žinia yra ta, kad šios cheminės medžiagos gali išsiskirti iš plastiko, o tai reiškia, kad nuodingos medžiagos ir priedai per odą ar kvėpuojant gali patekti ne tik į aplinką, bet ir į kūną. Tai dažniausiai yra hormoniškai aktyvūs junginiai, dar vadinami endokrininę sistemą ardančiomis medžiagomis, kurie gali trikdyti mūsų hormoninę sistemą ir sukelti įvairias ligas bei sutrikimus.

Sunkiai  perdirbama

Deja, dekoracijos ir panašūs daiktai dažniausiai nėra pažymėti perdirbimo kodais, o tai reiškia, kad nors daugiau ar mažiau įmanoma atpažinti, ar daiktas pagamintas iš plastiko, ar ne, vargu ar įmanoma sužinoti, koks tai plastikas. O šios žinios yra labai svarbios kalbant apie mūsų sveikatą ir galimą pavojingą poveikį. Turint tai omenyje, labai rekomenduojama vengti plastiko, kai tik įmanoma, ir rinktis gaminius, pagamintus iš saugesnių alternatyvų, pavyzdžiui, metalo, keramikos, medžio ar natūralios tekstilės.

Taip pat labai svarbu sumažinti plastiko naudojimą vaikų aplinkoje, nes jie jautresni cheminėms medžiagoms nei suaugusieji. Labai svarbu atkreipti dėmesį į mokyklos priedus, tokius kaip liniuotės, pieštukų dėklai, žymekliai, stalo dėklai, užrašų knygelių ar knygų viršeliai, rašikliai, mokyklinės kuprinės.

Ką rinktis?

Deja, kai kuriais atvejais nėra saugesnių alternatyvų ir visiškai negalime pašalinti plastiko. Tačiau vis tiek galime pasirinkti geresnes alternatyvas. Štai keletas naudingų patarimų namų dekoravimui ir įvairių rūšių aksesuarams:

 • Vietoj plastikinių gėlių pasodinkite natūralias.
 • Nuotraukoms rinkitės medinius rėmus.
 • Nepirkite dulkes renkančių plastikinių daiktų, kurių niekaip nepanaudosite. Magnetukas, pagamintas iš metalo, medžio ar keramikos, ar puodelis, medinis rėmelis, yra daug geresnis pasirinkimas.
 • Tekstilės aksesuarai taip pat gali būti saugesni – metaliniai užtrauktukai, medinės sagos, natūralios odos kelnių diržai.
 • Venkite dirbtinių papuošalų, įskaitant sages – auksas ir sidabras visada geresnis pasirinkimas.
 • Venkite dirbtinės odos gaminių, tokių kaip piniginės ar rankinės – jie gali būti pagaminti iš PVC, kuriame yra daug pavojingų priedų; rinkitės natūralius odos produktus arna kitas saugias alternatyvas – geriau pirkti mažiau ir brangiau, nei nuodytis.
 • Valymui naudokite medinius šepečius, metalinius dubenėlius ir kibirus, dulkes šalinkite popieriniu rankšluosčiu arba medvilnine šluoste.
 • Saugodami sąsiuvinius ir knygas nuo pažeidimų, uždenkite juos popieriumi iš senų laikraščių ar naudotų žurnalų – knygos atrodys unikaliai.
 • Rinkitės liniuotes ir pieštukų dėžutes iš medžio.
 • Plastikinius dėklus ir rašiklius galima pakeisti metaliniais, kurie yra ne tik saugesni, bet ir atrodo gražiau.
 • Pirkite pieštukines iš medvilnės, lino ar džiuto; tokius pieštukų dėklus taip pat galite pasisiūti patys.

No comments!

Write a review

El. pašto adresas nebus skelbiamas.