Pavojingi žaidimai: cheminės medžiagos vaikų aplinkoje

Nuo pat savo gyvenimo pradžios mus supa tūkstančiai įvairių dalykų, pagamintų iš skirtingų medžiagų. Plastikas – viena iš populiariausių. Gamintojams patogu ir pigu gaminti daiktus iš plastiko. Gimus kūdikiams, juos iškart supa plastikiniai daiktai. Daugelis žaislų yra pagaminti iš skirtingų plastikų, jų galite rasti balduose, čiužinių užvalkaluose ar kituose aksesuaruose vaikams. Kodėl vaikai yra labiau pažeidžiami pavojingomis medžiagomis, kaip atpažinti pavojų ir kokias alternatyvas galėtumėte pasirinkti?

Kodėl tai pavojingiau vaikams?

Įvairios pavojingos medžiagos, esančios plastikiniuose daiktuose, gali sutrikdyti endokrininę sistemą, pakenkti imuninei sistemai, sukelti įvairias ligas, įskaitant vėžį, alergijas ar net sutrikdyti vaiko vystymąsi. Be to, vaikai yra labiau pažeidžiami dėl kelių priežasčių:

 • Vaikų odos paviršius yra didesnis, atsižvelgiant į jų svorį, taip pat ir jų plaučių tūris, o medžiagų apykaita yra greitesnė, palyginti su suaugusiais.
 • Imuninė ir neurologinė vaiko, ypač kūdikio, sistema vis dar vystosi, o detoksikacijos sistema dar ne visiškai veikia.
 • Vaikų oda, palyginti su suaugusiais, yra plonesnė ir nėra iki galo išsivysčiusi, todėl negali veikti kaip tinkamas apsauginis barjeras.
 • Vaikai kvėpuoja intensyviau, todėl gali greičiau įkvėpti pavojingas medžiagas.
 • Maži vaikai pažįsta daiktus ir aplinką, įsidėdami juos į burną ir ragaudami, todėl pavojingos medžiagos greitai keliauja per virškinimo sistemą.
 • Vaikai yra arčiau grindų, kai ropoja keturiomis, todėl juos labiau veikia pavojingos medžiagos iš grindų bei ant jų esančių dulkių.

Dažniausios pavojingos medžiagos plastikiniuose žaisluose ir aksesuaruose

Ftalatai. Trikdo vystymasį ir hormonų sistemą, vaisingumą. Galima rasti lėlėse, žaisliukuose, lanksčiuose plastikiniuose elementuose ir elektroniniuose žaisluose. Naudojami kaip plastifikatoriai PVC žaisluose.

Bisfenolis A (BPA). Trikdo reprodukcinę ir hormoninę sistemą, didina vėžio riziką. Galima rasti lėlėse, permatomuose plastiko elementuose, elektroniniuose žaisluose.

Nonilfenolis (etoksilatai). Endokrininės sistemos trikdytojas, patvarus, kaupiasi aplinkoje. Galima rasti lėlėse, žaisliukuose, plastikiniuose elementuose. Naudojamas kaip antioksidantas, stabilizuojantis plastiko polimerus nuo skilimo.

Alavo organiniai junginiai. Dirgina akis ir odą, toksiška reprodukcinei sistemai, prarijus, kenksminga centrinei nervų sistemai, endokrininei sistemai ir reprodukcinei sistemai. Galima rasti standžiuose žaisluose (plastikiniuose elementuose), žaisluose iš PVC.

Chlorinti parafinai. Kancerogeniniai, sutrikdo hormonų sistemą. Galima rasti lėlėse, plastikiniuose elementuose, elektroniniuose žaisluose. Naudojami kaip antipirenai.

Dauguma šių pavojingų medžiagų yra endokrininę sistemą ardančios medžiagos (EDC), kurios yra ypač kenksmingos kritinėse kūdikystės, ankstyvosios vaikystės ir paauglystės fazėse. EDC yra susiję su daugeliu neigiamų padarinių sveikatai.

Kaip atpažinti pavojų ir teisingai pasirinkti?

Plastikinių žaislų, baldų ar kitų aksesuarų pasirinkimas gali būti sunki užduotis. Štai keletas patarimų:

 • Pirmas ir svarbiausias patarimas – mažiau yra daugiau. Nereikia pirkti šimtų žaislų – rinkitės keletą, bet geros kokybės.
 • Venkite intensyvaus kvapo ar lipnių plastikinių žaislų. Tai gali reikšti, kad naudojami kai kurios pavojingos medžiagos (pvz., ftalatai). Gera mintis naują plastikinį daiktą (žaislą, baldus) porą dienų palikti išpakuotą ir lauke – dalis pavojingų medžiagų išgaruos.
 • Venkite pigių žaislų, ypač iš šalių, kurioms netaikomi ES reikalavimai.
 • Visi žaislai ES turi būti pažymėti CE atitikties ženklu. Tačiau vien tai negarantuoja visiško saugumo. Galite pabandyti ieškoti produktų su ekologinėmis etiketėmis. Pvz., plastikiniai žaislai gali būti pažymėti Šiaurės šalių gulbės ekologiniu ženklu.
 • Rinkitės žaislus ar kitus priedus iš natūralių medžiagų (nedažytos medienos, ekologiškos tekstilės, gumos ir kt.).
 • Venkite elektroninių žaislų – plastikinės dalys gali įkaisti, taip lengviau išskirdamos pavojingas medžiagas.
 • Venkite leisti vaikams žaisti su daiktais, kurie nėra žaislai (elektroniniai prietaisai, pvz., seni mobilieji telefonai, plastikiniai virtuvės prietaisai, dekoracijos, kompaktiniai diskai ir kt.). Šie dalykai nepriskiriami žaislų, tad jiems netaikomas reikiamas reguliavimas.

Labai svarbu nuo pat pradžių vengti pavojingų medžiagų. Mūsų vaikų saugumas ir gera sveikata yra svarbiausia. Plastikų vengimas, gali padėti sumažinti galimas pasekmes ateityje, todėl labai svarbu priimti pagrįstus sprendimus. Nepamirškite, kad vaikai yra pažeidžiami ne tik kūdikystėje, bet ir visa vaikystę.

No comments!

Write a review

El. pašto adresas nebus skelbiamas.