Kodėl tai svarbu?

Vaikai susiduria su daugybe cheminių medžiagų – jos patenka į jų organizmą ne tik iš vaikams skirtų priemonių ir daiktų,  kurių gamyba sąlyginai griežčiau kontroliuojama. Cheminės medžiagos juos veikia ir iš mūsų gyvenamosios aplinkos, namų apyvokos daiktų ir kitų gaminių. Nuolatinis sąlytis su tokiomis medžiagomis gali turėti neigiamą poveikį vaikų sveikatai.

Kai kurios dirginančios ar alergizuojančios bei galinčios turėti ilgalaikį neigiamą poveikį cheminės medžiagos šiandien nėra draudžiamos net įvairiose vaikų priežiūros priemonėse. Kai kurios jų siejamos su neigiamu poveikiu endokrininei sistemai – su navikų atsiradimu, apsigimimais, lytinės sistemos ir kitais vystymosi sutrikimais.  Todėl svarbu buityje apskritai stengtis vengti gaminių, kurių  sudėtyje yra pavojingų cheminių medžiagų.

Kodėl vaikai yra ypač pažeidžiami?

Kūdikiai ir vaikai yra žymiai jautresni pavojingų cheminių medžiagų poveikiui nei suaugusieji. Vaikų organizmas linkęs greičiau įsisavinti chemines medžiagas ir lėčiau jas pašalinti, o imuninė sistema silpniau  apsaugo jų organizmą nuo pavojingų cheminių medžiagų poveikio.

Dėl didesnio odos paviršiaus ploto santykio su kūno svoriu, didesnio įkvepiamo oro kiekio kūno masės vienetui, intensyvesnio kvėpavimo ir greitesnės medžiagų apykaitos, lyginant su suaugusiu žmogumi, į vaikų organizmą patenka daugiau cheminių medžiagų .

Vaikų imuninė sistema ir nervų sistema vis dar vystosi ir pavojingų cheminių medžiagų šalinimo iš organizmo sistema dar nėra iki galo susiformavusi. Be to, kūdikių oda yra daug plonesnė ir todėl apsauginė organizmo funkcija nėra pilnai atliekama.

Jie taip pat yra ypatingai pažeidžiami endokrininę sistemą ardančių medžiagų poveikiui, kadangi vaikų hormoninė sistema dar tik vystosi ir galimas negrįžtamas neigiamas tokių medžiagų poveikis organizmui yra ženkliai didesnis.

Poveikis sveikatai ir aplinkai

Lentelėje nurodytos kai kurios vaikų priežiūros priemonės ir pažymėtos jose aptinkamos pavojingos cheminės medžiagos. Greta pažymėta šių medžiagų paskirtis gaminyje bei galimas neigiamas poveikis sveikatai ir aplinkai.

Pavojingos cheminės medžiagos  pavadinimas  (INCI*) Paskirtis Galimas neigiamas poveikis** Šampūnas ir priedai voniai Losjonas, kremas ir aliejus kūnui Apsauginis kremas nuo saulės Dantų pasta Drėgnos servetėlės kūdikiams
Parabenai (pvz., Methylparaben, Butylparaben, Propylparaben) Konservantai Imituoja estrogenų veiklą, trikdo endokrininę sistemą, jautrina.  X X  X  X  X
Phenoxyethanol Konservantai Naudojant ilgą laiką pastebimas dirginimas, neurotoksiškas, alergenas.  X  X  X  X
Formaldehidas ir medžiagos, kurių gamybos metu susidaręs formaldehidas lieka kaip priemaiša produkte (pvz., benzylhemiformal, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol, 5-bromo-5-nitro-1,3-dioxane, diazolidinyl urea, Imidazolidinyl urea, Quaternium-15, DMDM Hydantoin) Konservantai Dirgina gleivinę ir odą, jautrina, įkvėpus gali veikti kaip kancerogenas. X  X  X  X  X
Triclosan Konservantas, antibakterinė medžiaga Sukelia alergiją ir bakterijų atsparumą, kaupiasi organizme.  X  X  X
Sodium Lauryl Sulfate (SLS, Sodium dodecyl sulfate; Sulphuric acid, monododecyl ester, sodium salt; Sodium salt sulphuric acid; Monododecyl ester sodium salt sulphuric acid), Ammonium lauryl sulfate (ALS), Sodium Laureth Sulfate (SLES) Detergentai (valantys komponentai) Dirgina ir sausina odą.  X  X  X
Ethylene oxide, 1,4 Dioxane (šalutiniai SLS, myreth, oleth, laureth, ceteareth, PEG, polyethylene, polyethylene glycol, polyoxyethylene, oxynol produktai) Detergentai (valantys komponentai) Galimas kancerogeninis poveikis, toksiška smegenims bei centrinei nervų sistemai, inkstams ir kepenims. Labai paplitęs gruntinio vandens teršalas. X  X  X
Benzophenone-3 (oxybenzone) UV-filtrai Sukelia biocheminius ir biologinius pokyčius ląstelėse, ardo endokrininę sistemą, kaupiasi organizme (aptinkama motinų piene) ir aplinkoje. X X
Octyl-Dimethyl- para-Aminobenzoic-Acid PABA (OD-PABA) UV-filtrai Sukelia biocheminius ir biologinius pokyčius ląstelėse, gali sukelti foto-alerginę reakciją.  X  X
Nano titano dioksidas, nano cinko oksidas, nano sidabras Nanodalelės Yra duomenų apie toksiškumą ląstelėms, kaupiasi organizme (galima rizika sveikatai kol kas neištirta).  X  X  X

*INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) – pavadinimas pagal tarptautinę kosmetikos ingridientų nomenklatūros sistemą.

** Žr. nuorodas į Europos cheminių medžiagų agentūros, Pasaulio sveikatos organizacijos ir Jugtinių tautų informaciją puslapio viršuje.

Naudingi patarimai

  • Mažiau yra geriau! Naudokite tik būtinas kūdikių ir vaikų priežiūros priemones.
  • Gaminių, kurių sudėtyje yra nanodalelių, poveikis sveikatai ir aplinkai šiai dienai nėra pilnai ištirtas. Patariame nenaudoti vaikų priežiūros priemonių, kurių sudėtyje yra nano medžiagų (nanodalelių žymėjimas kūno priežiūros priemonių etiketėje yra privalomas nuo 2013 m. liepos mėn.).
  • Venkite išvardintų alergizuojančių cheminių medžiagų, kurios naudojamos kaip kvapai: Amyl Cinnamal, Amylcinnamyl Alcohol, Alpha-Isomethyl Ionone, Anise Alcohol, Benzyl Alcohol, Benzyl Benzoate, Benzyl Cinnamate, Benzyl Salicylate, Butylphenyl Methylpropional, Cinnamal, Cinnamyl Alcohol, Citral, Citronellol, Coumarin, Eugenol, Evernia Furfuracea Extract (tree moss extract), Evernia Prunastri Extract (oak moss extract), Farnesol, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal, Hydroxyisohexyl-3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Isoeugenol, Limonene, Linalool, Methyl-2-Octynoate.
  • Venkite kosmetikos priemonių, turinčių antibakterinių savybių (kūno priežiūros priemonių, drėgnų servetėlių, priedų skalbimo ir valymo priemonėse). Produkto etiketėje turi būti pažymėta, kad jis turi antibakterinių savybių. Antibakterinės medžiagos trikdo natūralų odos apsaugos mechanizmą, taip pat, jei šios medžiagos naudojamos labai dažnai ir plačiai, išsivysto bakterijos atsparios vis agresyvesnėms antibakterinėms medžiagoms.
  • Jei gamintojas apibūdina savo produktą tokiais epitetais kaip „natūralus“, „pagamintas iš natūralių medžiagų“, „organinis“ ir pan. –  patikrinkite, ar sudėtyje nėra kitų sintetinių junginių. Savarankiškas gamintojo ženklinimas nevisuomet yra patikimas.
  • Skaitykite gaminių sudėtį ir venkite produktų, kuriuose yra lentelėje išvardintų pavojingų cheminių medžiagų. Jei kosmetikos priemonė skirta kūdikių ir vaikų priežiūrai, tai dar nereiškia, jog produkto sudėtyje medžiagos yra mažiau pavojingos nei suaugusiųjų kosmetikoje.

Atmintinė vartotojui

Peržiūrėti

Plakatas „Nematoma. Pavojinga. Išvengiama“

Plakate pateikiama koncentruota informacija, kaip įrengti vaikų kambarį vengiant sveikatai pavojingų cheminių medžiagų.

Peržiūrėti

Filmukai