Kodėl tai svarbu?

Kūno priežiūros priemonės, tokios kaip dušo želė, dezodorantas, dantų pasta ir kitos, yra neatskiriama mūsų kasdienio gyvenimo dalis. Kadangi jos tiesiogiai liečiasi su oda ir gleivine, kai kurios sudėtyje esančios cheminės medžiagos patenka į mūsų organizmą, todėl svarbu, kad šios priemonės būtų saugios naudoti ilgą laiką.

Parduotuvėse yra daugybė kūno priežiūros priemonių, skirtų plaukams ir odai, kurių ingredientai yra labai skirtingi. Dauguma jų  nurodyti ant pakuotės. Retas žino, kad privalu paminėti tik 26-ias kvapiąsias medžiagų, esančias oficialiame alergenų sąraše, tačiau iš techninių jų pavadinimų vartotojui sunku suprasti, ar sudėtyje esančios medžiagos yra saugios. Kitos kvapiosios medžiagos gali būti apibūdinamos tik bendru žodžiu „kvapai“. Kai kurios jų gali būti dirginančios, alergizuojančios, turėti ilgalaikį neigiamą poveikį mūsų sveikatai – trikdyti endokrininę sistemą (siejamos su navikų atsiradimu, apsigimimais, lytinės sistemos ir kitais vystymosi sutrikimais) ar būti siejamos su vėžiniais susirgimais.

Kuo daugiau pavojingų cheminių medžiagų patenka į organizmą, tuo labiau tikėtina, kad jos gali paveikti sveikatą. Todėl svarbu, jei įmanoma, stengtis sumažinti sąlytį su tokiomis medžiagomis.

Poveikis sveikatai ir aplinkai

Lentelėje nurodytos kai kurios kasdien naudojamų kūno priežiūros priemonių grupės ir pažymėtos jose aptinkamos pavojingos cheminės medžiagos. Greta pažymėta šių medžiagų paskirtis gaminyje bei galimas neigiamas poveikis sveikatai ir aplinkai.

Pavojingos cheminės medžiagos  pavadinimas/ Paskirtis/Galimas neigiamas poveikis**  Šampūnas ir priedai voniai Losjonas, kremas ir aliejus kūnui Apsauginis kremas nuo saulės Dantų pasta Drėgnos servetėlės kūdikiams
Parabenai (pvz., Methylparaben, Butylparaben, Propylparaben)/ Konservantai/ Imituoja estrogenų veiklą, trikdo endokrininę sistemą, jautrina. X X X X X
Phenoxyethanol/ Konservantai/ Naudojant ilgą laiką pastebimas dirginimas, neurotoksiškas, alergenas. X X X X
Formaldehidas ir medžiagos, kurių gamybos metu susidaręs formaldehidas lieka kaip priemaiša produkte (pvz., benzylhemiformal, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol, 5-bromo-5-nitro-1,3-dioxane, diazolidinyl urea, Imidazolidinyl urea, Quaternium-15, DMDM Hydantoin)/ Konservantai/ Dirgina gleivinę ir odą, jautrina, įkvėpus gali veikti kaip kancerogenas. X X X X X
Triclosan/ Konservantas, antibakterinė medžiaga/ Sukelia alergiją ir bakterijų atsparumą, kaupiasi organizme. X X X
Sodium Lauryl Sulfate (SLS, Sodium dodecyl sulfate; Sulphuric acid, monododecyl ester, sodium salt; Sodium salt sulphuric acid; Monododecyl ester sodium salt sulphuric acid), Ammonium lauryl sulfate (ALS), Sodium Laureth Sulfate (SLES)/ Detergentai (valantys komponentai)/ Dirgina ir sausina odą X X X
Ethylene oxide, 1,4 Dioxane (šalutiniai SLS, myreth, oleth, laureth, ceteareth, PEG, polyethylene, polyethylene glycol, polyoxyethylene, oxynol produktai)/ Detergentai (valantys komponentai)/ Galimas kancerogeninis poveikis, toksiška smegenims bei centrinei nervų sistemai, inkstams ir kepenims. Labai paplitęs gruntinio vandens teršalas. X X X
Benzophenone-3 (oxybenzone)/ UV-filtrai/ Sukelia biocheminius ir biologinius pokyčius ląstelėse, ardo endokrininę sistemą, kaupiasi organizme (aptinkama motinų piene) ir aplinkoje. X X

*INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) – pavadinimas pagal tarptautinę kosmetikos ingridientų nomenklatūros sistemą.

** Žr. nuorodas į Europos cheminių medžiagų agentūros, Pasaulio sveikatos organizacijos ir Jugtinių Tautų informaciją puslapio viršuje.

Naudingi patarimai

  • Rinkitės kosmetikos ir kūno priežiūros priemones, kurių sudėtyje yra mažiau komponentų.
  • Naudokite mažiau kosmetikos priemonių.
  • Gaminių, kurių sudėtyje yra nanodalelių, poveikis sveikatai ir aplinkai iki šios dienos nėra nuodugniai ištirtas, todėl patariame nenaudoti kosmetikos ir kūno priežiūros priemonių, kurių sudėtyje yra šių medžiagų. Nanodalelių žymėjimas kūno priežiūros priemonių etiketėje yra privalomas nuo 2013 m. liepos mėn.
  • Venkite kosmetikos priemonių, turinčių antibakterinių savybių – kūno priežiūros priemonių, drėgnų servetėlių, priedų skalbimo ir valymo priemonėse. Informacija apie šias savybes turi būti nurodoma gaminio etiketėje. Antibakterinės medžiagos trikdo natūralų odos apsaugos mechanizmą. Naudojant jas ilgą laiką išsivysto bakterijos, atsparios vis agresyvesnėms antibakterinėms medžiagoms.
  • Pasitikrink, ar naudoji saugią kosmetiką: http://www.ewg.org/skindeep/ – išsami kosmetikos ingredientų vertinimo duomenų bazė.
  • Jei esate alergiškas, patariama rinktis bekvapes kosmetikos ir kūno priežiūros priemones.
  • Dažniausiai ir didžiausiais kiekiais pavojingos cheminės medžiagos yra aptinkamos šiose kosmetikos priemonėse: plaukų tiesinimo ir odos šviesinimo priemonėse, tamsiuose plaukų dažuose, birioje pudroje, kvepaluose.
  • Rinkitės kosmetikos priemones, paženklintas patikimais ekologiniais ženklais:

Atmintinė vartotojui

Peržiūrėti

Infografikas

Vaizdžiai apie pavojingas chemines medžiagas, naudojamas kosmetikoje:

  • Kas slepiasi tavo kosmetinėje, kai grožio vardan aukoji sveikatą?
  • Kokias alternatyvas rinktis?

Peržiūrėti

Filmukai